Prof. Włodzimierz Bolecki: "Inny świat" jest przypowieścią

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:52
- To nie historia własnego życia prowadzi narratora, ale narrator konstruuje swojego doświadczenia w taki sposób, żeby cała ta opowieść stała się przypowieścią - mówił o "Innym świecie" prof. Bolecki.  Okazją do rozmowy o słynnej książce Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest premiera Dwójkowego słuchowiska opartego właśnie na "Innym świecie".
Audio
  • Wokół "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/Kryuchka Yaroslav

Borkowski1200.JPG
"Inny świat" na radiowej scenie. Premiera słuchowiska

Jak podkreślał gość Dwójki, "Inny świat" to opowieść, która wybiega poza samą historię łagrową. – Tak zwana literatura łagrowa wpisuje się w formułę literatury wspomnieniowo- kronikarskiej, dotyczącej doświadczeń z II wojny światowej. Jej podstawową funkcją jest powiedzenie tego, czego byliśmy świadkami. Natomiast u Herlinga, z racji jego talentu i formatu intelektualnego, mamy do czynienia z przypowieścią. Utworem literackim opartym na konwencji, która gwarantowała wiarygodność temu, kto opowiada, a przy tym przekazanie bardzo szerokiej wizji świata, także informacji dotyczących łagrów – podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki.

Literackie świadectwa Gułagu. Serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na ten paraboliczny aspekt "Innego świata" zwracał również uwagę drugi z gości audycji, Wojciech Tomczyk, scenarzysta i dramatopisarz, autor radiowej adaptacji "Innego świata". - Aby to opowieść miała dla nas sens, była dla nas opowieścią żywą, a nie egzotycznym opowiadaniem o tym, co wydarzyło się kiedyś, należy z niej wydobyć ten sens przypowieściowy. I to postawiłem sobie jako główny cel.

Herling_1200x660.jpg
Gustaw Herling-Grudziński. Serwis specjalny Polskiego Radia

W rozmowie również o innych wyzwaniach, przed jakimi stanął Wojciech Tomczyk podczas pracy nad scenariuszem opartym na tym niedramatycznym, w sensie dramaturgicznym, tekście. Goście audycji przypominali również o najistotniejszych cechach "Innego świata".

 - Gustaw Herling-Grudziński, jego narrator, nie zostaje dotknięty syndromem człowieka sowieckiego. On jest człowiekiem z zewnątrz, ani przez chwilę nie jest skażony. O tym jest ta książka dla mnie - mówił Wojciech Tomczyk.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca), Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 17.30