Słuchowisko "Guwernantki" Henryka Bardijewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 09:59
Dramat radiowy Henryka Bardijewskiego pt. "Guwernantki" w reżyserii Wojciecha Markiewicza. Słuchowisko miało swoją radiową premierę w czerwcu 1993 roku. 
Ewa Dałkowska
Ewa DałkowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Do tzw. "dobrego domu" do pracy w charakterze guwernantki 16-letniego Adasia zgłasza się Olga (Ewa Dałkowska). W toku weryfikacji referencji ojciec chłopca (Kazimierz Kaczor) zadaje potencjalnej pracownicy co najmniej dziwne pytania… Przekonuje się o tym również kolejna kandydatka na guwernantkę, Julia (Daria Trafankowska). Czy to z powodu tajemnicy, jaką owiana jest postać przemykającego po domu, omal niedostrzegalnie, dziecka?


pap Bardijewski 1200.jpg
"Henryk Bardijewski dotykał najczulszych stron duszy"

Słuchowisko "Guwernantki" Henryka Bardijewskiego podejmuje kwestię transwestytyzmu w ujęciu groteskowo-komicznym. O tym, że żadna płeć nie chroni człowieka przed upadkiem i o tym, że nie ma nic pewnego. Ludzie przyzwyczaili się traktować płeć, jako coś stałego i jako przymiot, o którym decyduje wyłącznie biologia, a tymczasem równie ważna jest psychologia.

Autor: Henryk Bardijewski

Reżyser: Wojciech Markiewicz

Realizacja akustyczna: Maria Olszewska

Muzyka: Krzysztof Filus

Obsada: Ewa Dałkowska (Olga), Daria Trafankowska (Julia), Marta Lipińska (Magda), Kazimierz Kaczor (Ojciec), Witold Wysota (Adaś)

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 17.01.2021

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: słuchowisko