"Henryk Bardijewski dotykał najczulszych stron duszy"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 11:00
- Każdy jego utwór to metafora naszego zmagania się z rzeczywistością. Nikt, tak jak on nie potrafił tworzyć postaci, które - chociaż nigdy nie mogłyby istnieć - jednak dzięki jego niezwykłemu umysłowi i talentowi, żyły - tak w "Poranku Dwójki" Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, wspominał zmarłego wczoraj (9.12) w wieku 88 lat pisarza i dramaturga Henryka Bardijewskiego.
9.12.2002r. Henryk Bardijewski odebrał w w Warszawie nagrodę Wielkiego Splendora Honorowego za pisarstwo dla Teatru Polskiego Radia.
9.12.2002r. Henryk Bardijewski odebrał w w Warszawie nagrodę "Wielkiego Splendora Honorowego" za pisarstwo dla Teatru Polskiego Radia.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj
07:48 Henryk Bardijewski 10 grudzień 2020 08_37_09.mp3 Janusz Kukuła wspomina Henryka Bardijewskiego (Poranek Dwójki)

 

Debiutował w 1955 roku. Uprawiał dramat i prozę. Był autorem trzydziestu książek - powieści, tomów opowiadań, bajek dla dzieci oraz zbiorów słuchowisk i dramatów. Ma w swoim dorobku sto pięćdziesiąt słuchowisk radiowych, ponad trzydzieści sztuk teatralnych i telewizyjnych. 


EN_00907550_1227.jpg
Zmarł Henryk Bardijewski, współtwórca polskiej szkoły słuchowiska

Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia przez wiele lat współpracował z Henrykiem Bardijewskim. Jemu wybitny dramaturg przynosił teksty i nieśmiało prosił o przeczytanie. - Czułem się zawstydzony jego delikatnością. Taki dla mnie pozostanie: mądry, delikatny, czekający na to, by nigdy nie czuć osamotnienia, tak, jak jego bohaterowie, którzy walczą, by nigdy nie poczuć się samotnym. To przecież jest tak ważne w naszym życiu - podkreślił gość Dwójki.

Zmarły pisarz otrzymał wiele nagród w konkursach literackich, dwukrotnie nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za całokształt twórczości w dziedzinie dramaturgii radiowej (1971, 1983). Jest również laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia "Honorowy Wielki Splendor" (2002).

Czytaj także:

- To nie były słuchowiska, w takim klasycznym znaczeniu, to były poematy o poszukiwaniu szczęścia, człowieczeństwa, miłości, siebie - zaznaczył Janusz Kukuła. - Pan Henryk stworzył jedyny w swoim rodzaju styl. Rzeczywistość, która dotyka najintymniejszych części, które są w każdym człowieku. Jego postaci szukają i w sobie i w innych jakiejś formy spełnienia.

Nie lubił gadulstwa, z czego wynikała jego słabość do radia, za to ukrywał się za swoimi postaciami. Jak wspominał dyrektor Teatru Polskiego Radia, rozmowy z dramaturgiem odbywały się na poziomie świata wymarzonego. - Tęskniłem do tych spotkań, dlatego że nagle czułem, że nie jesteśmy tylko po to, żeby coś zrobić, przenieść, zrobić pieniądze, to w ogóle nie wchodziło w grę. Pan Henryk tak żył. On frunął nad ziemią.

"Pan Fiasko i jego sukcesy" Henryka Bardijewskiego >>>>>

Za swoje dokonania w dziedzinie literatury i teatru Henryk Bardijewski został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2012).

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 10.12.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Rafał Janiak: to mój hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 12:00
- "Postscriptum 8’37″≈8(.)6… in memoriam Krzysztof Penderecki" - moim celem było autorskie, emocjonalne odzwierciedlenie poprzez muzykę naszego największego kompozytora XXI wieku - mówił kompozytor i pedagog Rafał Janiak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska: dobrze się zwrócić do tej Najwyższej Instancji

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 12:00
- To jest niesamowite uczucie, kiedy człowiek przezwycięża siebie. Bardzo łatwo radzić, krzyczeć na kogoś, natomiast sobie pomóc jest najtrudniej. To jest rzeczywiście bohaterska walka samego ze sobą - mówiła w Poranku Dwójki Stanisława Celińska.
rozwiń zwiń