"Zdobycie władzy" Czesława Miłosza. Czyta Marcin Hycnar

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 21:11
Pierwsza, mało znana powieść noblisty, będąca przejmującym świadectwem dramatycznych lat 1944-1948 w Polsce. Premiera w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania".
Marcin Hycnar
Marcin HycnarFoto: PR2/Cezary Piwowarski

miłosz eastnews 1200.jpg
Czesław Miłosz. Poeta od urodzenia

"Zdobycie władzy", napisane latem 1952 r., zostało opublikowane w 1953 r. w języku francuskim jako "La prise du pouvoir" oraz w oryginale polskim w 1955 r. przez Instytut Literacki w Paryżu. Książka przyniosła Miłoszowi w 1953 r. bardzo mu potrzebną ze względów finansowych Europejską Nagrodę Literacką, ex aequo z niemieckim pisarzem Wernerem Warsinsky'm. Pierwsze oficjalne wydanie krajowe ukazało się w 1990 r.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1944-1948 i przedstawia proces instalacji władzy komunistycznej w Polsce, polegający na ubezwłasnowolnieniu społeczeństwa przemocą i strachem, zawiera przejmujące obrazy z Powstania Warszawskiego i przygnębiające refleksje o uległości artystów wobec nowej władzy.

Jest to powieść z kluczem - pod fikcyjnymi postaciami kryją się między innymi Jerzy Borejsza, Jerzy Putrament czy Bolesław Piasecki. Książka ta koresponduje również w pewnym sensie z traktatem "Zniewolony umysł". Sam Czesław Miłosz, początkowo nie do końca z niej zadowolony, po latach, przeglądając ją do kolejnego wydania w wolnej Polsce, oceniał ją nieco bardziej przychylnie, podkreślając szczerość tekstu, a także unikalność, ponieważ niewiele powstało niezależnych literackich świadectw tego burzliwego okresu.


Czesław Miłosz Czesław Miłosz

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 3.08-11.09.2020

Godzina emisji: 19.15

Zobacz więcej na temat: Czesław Miłosz