Polskie Radio
Section05
Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Dodatkowa dusza". Rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską

Pochodzącej z okolic Częstochowy poetce i prozaiczne, rozgłos w Polsce i na świecie przyniosły "Guguły" - tom ściśle powiązanych ze sobą opowiadań o wsi Hektary, w których Wiola - alter ego autorki - dorastała. Ta książka, nominowana do The Man Booker International Prize, podobnie jak następna - "Stancje" - zachwyca słuchem językowym, wrażliwością na detale - zarówno krajobrazu, jak życia i relacji międzyludzkich i szczerością, bezpośredniością świadectwa życia na polskiej prowincji w latach 70. i 80.
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

Literacka Nagroda Nobla dla poetki Louise Glück

- Louise Glück jest poetką powszechnie rozpoznawalną przez osoby piszące poezję i zajmujące się nią. Kiedy rozmawiałam z redaktorem The Paris Review, powiedział, że jest jedną z najciekawszych piszących obecnie osób w Stanach. Dla mnie Louise Glück to postać kultowa - mówiła w Dwójce polska poetka i tłumaczka Natalia Malek.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka poezja Nobel Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Jakub Kukla KULTURA

Janusz Meissner - pionier polskiego lotnictwa

- W 1918 roku Janusz Meissner zakochuje się w lotnictwie, już nie widzianym tylko z perspektywy mechanika. Podejmuje decyzję: ja chcę latać. Pod koniec 1919 roku kończy kurs pilotażu w niższej szkole pilotów w Krakowie, a wiosną 1920 roku jest już w wyższej szkole pilotów w Poznaniu - mówił dr Krzysztof Mroczkowski, gość audycji "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  1920 lotnictwo Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka HISTORIA

Prof. Anna Nasiłowska: "Baśń o wężowym sercu" Radka Raka uwiodła nas wyobraźnią

- W ten tekst jest wpisana ironia, styl i niezależność spojrzenia. Jest wielowymiarowy, mający odwagę zmierzyć się z legendą Jakóba Szeli, która jest legendą czarną. A Radek Rak robi z tego piękną opowieść i ta siła opowieści przeważyła o tegorocznym wyborze - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, członkini jury Nagrody Literackiej "Nike".
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska nike Literacka Nagroda NIKE Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka