REKLAMA

Maarja Nuut

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 20:00
Maarja Nuut jest zafascynowana twórczością starych wiejskich muzykantów – zarówno melodyjnością ich piosenek, jak i konstrukcją utworów, a także swoistą transowością. Skrzypaczka i wokalistka z północnej Estonii wystąpi 9 lipca o godz. 21.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Audio
  • 36. Euroradio Folk Festival: Maarja Nuut, utwór 1. (Dwójka)
  • 36. Euroradio Folk Festival: Maarja Nuut, utwór 2. (Dwójka)
Maarja Nuut
Maarja Nuut Foto: mat. prasowe

Minimalistyczne dźwięki loopera Maarji zabierają słuchacza w wyimaginowaną podróż w stronę ciągle zmieniających się dźwiękowych krajobrazów, które łączą tradycyjne taneczne melodie, piosenki i elementy muzyki live electronics.

Jej muzyka została opisana jako przynosząca spokój, ale nie jest to spokój wynikający z leniwych, chilloutowych, syntetycznych brzmień. Artystka szuka pełni życia i głębokich znaczeń. Ktoś powiedział, że jej twórczość jest podobna do kota, który jest pozornie leniwy, ale jest również w każdej chwili gotowy do skoku. „Ten stan jest jak impuls, który powoduje, że muzyka we mnie powstaje i rośnie” – mówi Maarja i dodaje: „Zawsze jest »teraz« i stare utwory są tak świeże, jak improwizacje, które dzięki nim powstały przed sekundą”. W ten właśnie sposób artystka potrafi opowiadać słuchaczom swoje niemal intymne, osobiste historie, używając skrzypiec, swego głosu i nowoczesnej elektroniki. Do tradycji podchodzi z szacunkiem i wielkim zainteresowaniem. Zdaje sobie jednak jednocześnie sprawę, że jeśli jej twórczy wysiłek ma mieć sens, musi do tych inspiracji i zachwytów dodać coś od siebie.

Wiosną 2013 roku ukazała się debiutancka płyta Maarji zatytułowana „Soolo”, bardzo ciepło przyjęta na całym świecie; szczególnie pozytywnie zaprezentował ją prestiżowy brytyjski magazyn „fRoots”.

Wystąpi:

Maarja Nuut – śpiew, skrzypce, looper