Znamy uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich 18 Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:25
Znamy już nazwiska uczestników eliminacji XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Mimo wątpliwości związanych z koronawirusem, organizatorzy podjęli decyzję o zachowaniu pierwotnego terminu przesłuchań, które odbędą się w kwietniu w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej. XVIII Konkurs Chopinowski odbędzie się w dniach od 2 do 23 października 2020 roku. 
Dr Artur Szklener Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Dr Artur Szklener – Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka ChopinaFoto: PR2/Cezary Piwowarski

Piotr Alexewicz 1200 fot. Grzędziński.jpg
Piotr Alexewicz zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego

Polacy zakwalifikowani do eliminacji (kolejność alfabetyczna): Tymoteusz Bies, Łukasz Byrdy, Aleksandra Hortensja Dąbek, Mateusz Duda, Katarzyna Gołofit, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Eryk Parchański, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Mateusz Tomica, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota.

Pełna lista uczestników>>>

Inauguracja

Uroczysta inauguracja XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędzie się 2 października 2020 roku. Na koncercie wystąpią zwycięzcy Konkursu z poprzednich lat: Martha Argerich, Dang Thai Son, Yulianna Avdeeva i Seong-Jin Cho oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Jednak dla pianistów, publiczności i organizatorów Konkurs rozpoczyna się znacznie wcześniej.

Eliminacje

Na Konkurs wpłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń. Do udziału w eliminacjach Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Lech Dudzik, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń i Wojciech Świtała, po przesłuchaniu ponad 250 godzin nagrań, dopuściła 164 pianistów z 33 krajów, w tym 18 artystów, którzy zdobyli nagrody na wskazanych w regulaminie konkursach pianistycznych. Najliczniej reprezentowani są przedstawiciele Chin (43 osoby), Japonii (31 osób), Polski (18 osób), oraz Korei Południowej (16 osób), po kilka osób zakwalifikowało się z Francji, Włoch, Rosji i USA.

Eliminacje odbędą się w dniach 17-28 kwietnia, pianiści będą grać w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, a oceniać ich będzie Jury w składzie: Ludmil Angelov, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Alberto Nosè, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Marta Sosińska-Janczewska, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas i Dina Yoffe. Jurorzy wybiorą ok. 80 pianistów, którzy wezmą udział w Konkursie; ich nazwiska poznamy bezpośrednio po zakończeniu eliminacji. Bezpośrednio do październikowych przesłuchań, na podstawie regulaminu, zakwalifikowanych zostało dziewięciu laureatów wybranych konkursów pianistycznych.

Wybitni pianiści i nowoczesne technologie. Rozmowa z rzecznikiem Konkursu Chopinowskiego (wideo) >>>

Konkurs

XVIII Konkurs Chopinowski odbędzie się w dniach 2–23 października 2020 roku. Główne przesłuchania konkursowe trwać będą od 3 do 20 października, w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej i podzielone zostaną na cztery etapy:

 • I etap : 3-7 października
 • II etap: 9-12 października;
 • III etap: 14-16 października;
 • Finały: 18-20 października.

Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października. Następnego dnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się uroczystość wręczenia nagród połączona z koncertem laureatów, którego powtórzenia będą miały miejsce 22 i 23 października w Filharmonii Narodowej.

W Jury Konkursu zasiądą wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Dmitri Alexeev, Martha Argerich, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Nelson Freire, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Sa Chen, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, a także znawca życia i twórczości Fryderyka Chopina, John Rink. 

Po zakończeniu Konkursu, wzorem poprzednich trzech edycji, kompletna punktacja uzyskana przez wszystkich uczestników we wszystkich etapach zostanie podana do publicznej wiadomości.

Konkurs Chopinowski jest jedynym wydarzeniem tej rangi na świecie dedykowanym twórczości jednego tylko kompozytora.

Jego program obejmuje:

 • w I etapie: etiudy, nokturny, ballady, scherza, Barkarolę Fis-dur op. 60, Fantazję f-moll op. 49;
 • w II etapie: ballady, scherza, walce, Barkarolę Fis-dur op. 60, Fantazję f-moll op. 49, Poloneza-fantazję As-dur op. 61, Andante spianato i Poloneza Es-dur op. 22, Poloneza fis-moll op. 44, Poloneza As-dur op. 53, oba polonezy z op. 26;
 • w III etapie: Sonatę b-moll op. 35, Sonatę h-moll op. 58, pełny cykl Preludiów op. 28, cykle mazurków;
 • w finale: koncerty fortepianowe e-moll op. 11 i f-moll op. 21.

Nagrody

Sześciorgu najwyżej ocenionym uczestnikom finału zostaną przyznane następujące nagrody główne: 

I nagroda - 40 000 € i złoty medal;

II nagroda - 30 000 € i srebrny medal;

III nagroda - 20 000 € i brązowy medal;

IV nagroda - 15 000 €;

V nagroda - 10 000 €;

VI nagroda - 7 000 €.

Pozostałym finalistom zostaną przyznane równorzędne wyróżnienia w wysokości 4000 €.

Wzorem poprzednich edycji przewiduje się następujące regulaminowe nagrody specjalne:

 • za najlepsze wykonanie koncertu;
 • za najlepsze wykonanie mazurków;
 • za najlepsze wykonanie poloneza;
 • za najlepsze wykonanie sonaty.

Transmisje i nowe technologie

Wszystkie przesłuchania konkursowe będzie można śledzić przez Internet - na stronie Konkursu (www.chopin2020.pl), a także na oficjalnym kanale Konkursu w serwisie YouTube. Po raz pierwszy transmisje będą dostępne w jakości 4K oraz w technologii rzeczywistości wirtualnej (VR). Transmisje VR będą realizowane ze sceny, z perspektywy obejmującej pianistę oraz widownię. Instytut Chopina przygotowuje ponadto dedykowaną Konkursowi aplikację mobilną (Chopin Competition) oraz aplikację przeznaczoną na smart TV. Aktualizowane na bieżąco informacje na temat Konkursu można uzyskać na stronie www.chopin2020.pl.

Wydawnictwa płytowe

Konkursom chopinowskim od lat towarzyszą wydawnictwa fonograficzne dokonywane w przeszłości przez Polskie Radio (dla emisji radiowych) i Polskie Nagrania (dla publikacji płytowych). Od 2010 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydaje tzw. "Błękitną serię", zawierającą nagrania artystycznych osobowości konkursu, tworząc jego kronikę i historię.

Partnerzy i sponsorzy konkursu

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jest organizatorem Konkursu, którego realizacja jest możliwa dzięki finansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs został objęty narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Współorganizatorami Konkursu są Telewizja Polska S.A., Program Drugi Polskiego Radia oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Konkurs nie mógłby zaistnieć w tak spektakularnej formule, gdyby nie wsparcie partnerów oraz sponsorów, wśród których znajdują się największe polskie przedsiębiorstwa. Mecenasem Konkursu Chopinowskiego i Instytutu Chopina jest PKN Orlen, partnerem głównym Totalizator Sportowy, partnerem technologicznym YouTube, oficjalnym przewoźnikiem LOT - Polskie Linie Lotnicze.

Instytut Chopina rozpoczął również współpracę z firmą EMITEL oraz z firmą KOPERNIK S.A., które stały się partnerami Konkursu oraz kontynuuje współpracę z firmami Yamaha i LEXUS.


Zobacz więcej na temat: konkurs chopinowski