Kopka, czyli symbol tradycji mieszkańców Biskupizny

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 09:00
– Aby wykonać jedną kopkę, potrzeba około miesiąca. Tradycję ich przygotowywania przekazała mi babcia – mówiła w "Źródłach" artystka ludowa Beata Kobała.
Audio
  • Beata Kobała opowiada o biskupiańskich kopkach (Źródła/Dwójka)
Mieszkanki Biskupizny w tradycyjnych strojach ludowych
Mieszkanki Biskupizny w tradycyjnych strojach ludowychFoto: Kuba Borysiak, Polskie Radio

Kopki, klapice i kryzy biskupiańskie to tradycyjne kobiece nakrycia głowy. Charaktersytyczne są dla Biskupizny, miroregionu Wielkokoplski ze stolicą w Krobi. Mieszkańcy tych terenów, należących niegdyś do biskupów poznańskich, szczycą się własną kulturą, językiem, zwyczajami, a także strojami.

 Wszystko robi się ręcznie. Na specjalnym tiulu haftuje się wzory biskupiańskie, całą kopkę zszywa się ręcznie. Wśród kobiet z Biskupizny są nadal popularne. Wiele pań ma w domu takie czepce po matkach i babciach. Mężatki nosiły klapice, kopki nosiły panny  tak w audycji "Źródła" tajniki przygotowywania kopek, a także ich znaczenie dla kultury ludowej Biskupizny odkrywała Beata Kobała z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi.

Jak powstała tradycja wykonywania kopek i innych nakryć głowy? Skąd biskupiańskie kobiety czerpały inspiracje i pomysły na wzory? Dlaczego kopki są tam nadal tak popularne? O tym w zapisie audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Beata Kobała (artystka ludowa)

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 15.30

at/jp

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa Kuba Borysiak