Lang Lang. "Mój profesor odradzał mi konkursy"

– Robił to, bo za bardzo lubiłem rywalizację, a to nie jest zbyt zdrowe dla nastolatka – wyjaśniał pianista powody nieobecności m.in. na Konkursie Chopinowskim.
Lang Lang podczas występu we Freiburgu w Niemczech w 2014 r.
Lang Lang podczas występu we Freiburgu w Niemczech w 2014 r.Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER
O Audycji
Tytuł Lang Lang. "Mój profesor odradzał mi konkursy"
Prowadzący Światczyńska Róża
Opis

– Robił to, bo za bardzo lubiłem rywalizację, a to nie jest zbyt zdrowe dla nastolatka – wyjaśniał pianista powody nieobecności m.in. na Konkursie Chopinowskim.

– Możesz lubić konkursy, ale nie mogą stać się one dla Ciebie sprawą życia i śmierci. A dla mnie tak właśnie było. Myślałem tylko o przygotowaniach do kolejnych konkursów, zamiast o studiowaniu samej muzyki. To było wbrew sztuce – opowiadał Lang Lang. – Profesor Gary Grafman chciał mnie poskromić, sprawić, bym zaczął skupiać się na muzyce, a nie na myśleniu, czy będę pierwszy czy drugi. W moim przypadku to zadziałało – dodał.

Pianista mówił też w Dwójce o swoich pianistycznych idolach ("Rubinstein gra tak, jakby osobiście znał Chopina"), o pułapkach, które czyhają na grających Chopina (zarówno w młodości, jak i wieku dojrzałym), a także o swoim występie we Wrocławiu i pewnym polskim 14-latku, któremu chciałby pomóc w muzycznej karierze.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Data emisji: 21.02.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/jp

Goście Lang Lang
Playlista
Tagi
Playlista
  • CHOPIN Etiuda As-dur op. 25 nr 1 Lang Lang - Etude As dur op. 25 nr 1
  • CHOPIN Nokturn Des dur op.27 nr 2 Lang Lang - Nokturn Des dur op.2 7 nr 2
  • CHOPIN Nokturn F-dur op. 15 nr 1 Lang Lang - Nocturne in F major Op. 15 No. 1
  • CHOPIN Scherzo nr 1 h-moll Lang Lang - Scherzo nr 1 h-moll
  • CHOPIN Koncert fortepianowy e-moll op 11 Lang Lang Wiener Philharmoniker Mehta - Koncert fortepianowy e-moll op 11 cz II Romance. Larghetto
  • Lang Lang, - Scherzo nr 3 cis-moll op. 39