Piotr Alexewicz i jego wczesne Chopinowskie interpretacje

W audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy wcześniejszych interpretacji Piotra Alexewicza, m.in. Fantazji A-dur op 13 na tematy polskie oraz Ronda F-dur op 14 a także Scherza b-moll op 31 i wybranych preludiów Chopina.
Piotr Alexewicz
Piotr AlexewiczFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC/mat. prom.
O Audycji

Piotr Alexewicz to jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia. Wrocławianin, od najmłodszych lat koncertuje w kraju i za granicą, zdobywa także nagrody na polskich i międzynarodowych konkursach. Występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa", Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach oraz Festiwalu Chopin à Paris «Hommage à Clara Schumann».

Piotr Alexewicz jest dwukrotnym zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2017, 2020). W październiku 2021 roku został półfinalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Jako najwyżej oceniony Polak niezakwalifikowany do finału otrzymał również nagrodę specjalną im. profesora Zbigniewa Drzewieckiego. Jest też laureatem Grand Prix, nagrody publiczności i nagrody Musicdeco na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny (Paryż, 2017) oraz II nagrody na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti (Bukareszt, 2016).

W 2019 roku ukazał się debiutancki album fonograficzny Piotra Alexewicza z utworami Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela, wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na swej kolejnej płycie nagranej dla NIFC młody artysta zarejestrował utwory Chopina na fortepian i orkiestrę z zespołem Sinfonia Varsovia pod batutą Howarda Shelley’a .

Urodzony w 2000 roku, studiuje grę na fortepianie we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Doskonali także swój talent pod opieką profesora Konstantina Szczerbakowa w Zurichu. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą m.in w: Niemczech, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Słowacji, Chorwacji, Szwajcarii, USA i Japonii.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 30.04.2023

Godz. emisji: 16.00

pg

Playlista