91. urodziny Adama Harasiewicza

Bohaterem tego wydania audycji był jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, Adam Harasiewicz. Laureat I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku, znakomity chopinista, któremu zwycięstwo w warszawskim konkursie dało przepustkę do światowej kariery. 
Adam Harasiewicz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Adam Harasiewicz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Foto: Adam Rozlach/Polskie Radio
O Audycji

1 lipca Adam Harasiewicz obchodził 91 urodziny. Z tej okazji podczas pierwszego spotkania z jego sztuką posłuchaliśmy zarówno interpretacji utrwalonych podczas Konkursu Chopinowskiego, jak i nieco późniejszych, w tym nagrania Koncertu fortepianowego f-moll op. 21 z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda.

***

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty". Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 2.07.2023

Godzina emisji: 16.00

mo

Playlista