Posłuchaj teraz, jak Rachmaninow wychodził z depresji

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 19:00
II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 rosyjskiego neoromantyka przedstawia Nikolai Lugansky w czwartkowy wieczór w słynnym Palais des Beaux-Arts w Brukseli.
Siergiej Rachmaninow
Siergiej RachmaninowFoto: Wikipedia/domena publiczna

Nieprzychylność krytyków oraz problemy osobiste doprowadziły Siergieja Rachmaninowa na przełomie stuleci do poważnego załamania nerwowego. Wyjść z depresji pomógł mu znakomity terapeuta Nikolai Dahl, któremu kompozytor dedykował swoje nowe dzieło. W ten sposób II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 przypieczętował jego wyjście z choroby.

Znakomitej interpretacji emocjonalnego dzieła spodziewać można się po Luganskym, ekspercie od kanonu muzyki rosyjskiej, w szczególności tej o romantycznej proweniencji. Laureat II nagrody na Konkursie im. Rachmaninowa (1990) oraz głównego lauru na Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1994) ma zresztą w dorobku fonograficznym szereg dzieł postromantyka, nie wyłączając "terapeutycznego" II Koncertu c-moll.

Belgijska Orkiestra Narodowa pod dyrekcją Andreya Boreyki, która towarzyszyć będzie pianiście, wykonuje także wielkie "przeboje" Beethovena i Wagnera. Na transmisję zaprasza Róża Śwatczyńska.

Program:

Ryszard Wagner Uwertura do "Holendra tułacza"

Sergiej Rachmaninow  II Koncert fortepianowy c-moll op.18

Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur op. 55  "Eroica"

Wyk.  Nikolai Lugansky - fortepian, Belgijska Orkiestra Narodowa, dyr. Andrey Boreyko

 

Czwartek (20 czerwca), od godz. 19.00

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Siergiej Rachmaninow