X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzycy nominowani do Fryderyków 2020 wystąpią na Gali Muzyki Poważnej w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 09:57
Szymon Komasa, Bartłomiej Nizioł, Jakub Józef Orliński i sekstet wokalny proMODERN to artyści, których płyty otrzymały nominacje do Fryderyków 2020, a już 8 marca będziemy mogli podziwiać ich kunszt podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej w katowickim NOSPR. Publiczność będzie mogła posłuchać muzyki symfonicznej, kameralnej, wokalnej, barokowej, romantycznej oraz współczesnej. Dużą część wydarzenia stanowić będzie muzyka polska.
Fryderyki
FryderykiFoto: Mat. prasowe

Podczas tegorocznej Gali Muzyki Poważnej szykuje się mała gala operowa: pod dyrekcją Lawrence’a Fostera Ewa Tracz (sopran) wykona Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego. Wieczór uświetni także występ Szymona Komasy – obdarzonego znakomitym barytonem laureata wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów wokalnych. Szymon Komasa nominowany jest do tegorocznych Fryderyków w kategorii Album roku recital solowy za płytę Polish Love Story. W trakcie koncertu 8 marca wykona arię Roberta z Jolanty Piotra Czajkowskiego, a wspólnie z Ewą Tracz zaśpiewają duet Pronta io son z opery Don Pasquale Gaetana Donizettiego. 

Na scenie NOSPR zagości także sekstet wokalny proMODERN, nominowany w trzech kategoriach za płyty Stimmung i Comfort Zone, przypomni Eclogę – utwór a cappella skomponowany w 1976 roku przez Krzysztofa Pendereckiego, mistrza w zakresie tworzenia muzyki chóralnej.  W Roku Beethovenowskim, związanym z 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena, Berlin Piano Trio zagra 3. część jego Koncertu potrójnego C-dur na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną, w którym zawiera się polski akcent, Rondo alla polacca w rytmie i charakterze polonezowym.

W Katowicach wystąpi również wybitny skrzypek Bartłomiej Nizioł, którego wykonanie Concerto doppio per violino, viola ed orchestra Krzysztofa Pendereckiego, wspólnie z altowiolistką Katarzyną Budnik i Polską Orkiestrą Sinfornia Iuventus im. Jerzego Semkowa, znalazło się na płycie nominowanej w kategorii Album roku muzyka koncertująca. Artysta wykona 3. część nieznanego wcześniej VI Koncertu skrzypcowego Grażyny Bacewicz, odtworzonego niedawno z rękopisów autorki. Nizioł dokonał światowego prawykonania utworu w listopadzie ubiegłego roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 50. rocznicę śmierci kompozytorki.

Goście Gali Muzyki Poważnej będą mogli także posłuchać Jakuba Józefa Orlińskiego nominowanego do tegorocznych Fryderyków za płytę Facce d’amore z barokowymi ariami włoskimi o tematyce miłosnej (kategoria Najlepszy album polski za granicą). Trzy arie z tego albumu zaprezentuje z towarzyszeniem orkiestry historycznej Altberg Ensemble pod kierunkiem klawesynistki Ewy Mrowcy

W Katowicach nie mogłoby zabraknąć także występu gospodarza – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która otrzymała nominację za album Sonoristic Penderecki by Penderecki z awangardową muzyką symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego. Na gali orkiestra będzie towarzyszyła solistom pod dyrekcją swego szefa artystycznego – Lawrence’a Fostera. Ten amerykański mistrz batuty otworzy galę muzyką, w której doskonale się odnajduje – pierwszą częścią suity z inspirowanej jazzem i kulturą Afroamerykanów opery George’a Gershwina Porgy and Bess (Catfish Row).

Na koniec wydarzenia w wykonaniu Marka Brachy zabrzmi Polonez A-dur op. 40 – historyczny sygnał Polskiego Radia i symboliczna zapowiedź 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w październiku tego roku w Warszawie.

W Katowicach wręczony zostanie także ZŁOTY FRYDERYK w kategorii muzyki poważnej, który w tym roku trafi do rąk wybitnego polskiego skrzypka – Krzysztofa Jakowicza.

W sprzedaży dostępne są bilety na FRYDERYK Festiwal 2020.

***

Mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak