"Radix" czyli "korzeń". Festiwal Radykalna Kultura Polska 2020

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 12:14
Idea festiwalu "radykalna kultura polska" zrodziła się w wyniku obserwacji nowego zjawiska na polskiej scenie muzycznej, które stanowić może znakomity fundament dla budowania nowoczesnej - zakorzenionej i otwartej zarazem - tożsamości.
Festiwal Radykalna Kultura
Festiwal Radykalna KulturaFoto: mat. prasowe

Chodzi o twórców łączących - traktowane z namaszczeniem i znawstwem - repertuar oraz techniki wykonawcze archaicznej wiejskiej muzyki tradycyjnej z praktykami kompozytorskimi i improwizacyjnymi nowoczesnej i ponowoczesnej awangardy, "poważnej", jazzowej czy elektronicznej.


Z jednej strony są to klasycznie wykształceni kompozytorzy (Cezary Duchnowski, Sławomir Kupczak, Artur Zagajewski, Agnieszka Stulgińska), podejmujący bezpośrednią współpracę z artystami ludowymi, z drugiej zafascynowani ich praktykami jazzmani (także zagraniczni, np. Francuzi współtworzący kwartet Lumpeks), czy przedstawiciele sceny alternatywnej (Hubert Zemler, Wacław Zimpel, Raphael Rogiński), wreszcie uczniowie prawdziwych wiejskich muzykantów (Maciej Filipczuk, Mateusz Kowalski, Maniucha Bikont), rozwijający własny język muzyczny, daleko wykraczający zarówno poza „muzealny” konserwatyzm wykonawstwa in crudo, jak i - czasem bezrefleksyjny - eklektyzm tak zwanej sceny folkowej.

Hasło "radykalna kultura polska" to oczywiście nawiązanie do "radykalnej kultury żydowskiej" - lokalnego (nowojorskiego) ruchu awangardowego, który na przełomie stuleci osiągnął, pod przewodnictwem Johna Zorna, bezprecedensowy sukces, promieniując na cały świat, także na Polskę, gdzie stał się zarzewiem ruchu nowej muzyki żydowskiej. Poza aspektem marketingowym w "radykalnej kulturze polskiej" tkwi także ogromny potencjał ideowy. Muzyka prezentowana w ramach naszego festiwalu stać się może modelem nowej polskiej tożsamości i odtrutką na niezdrową i często sztucznie podsycaną polaryzację polskiego społeczeństwa. Nasz radykalizm to radykalne zakorzenienie (wszak "radix" to po łacinie "korzeń") oraz radykalna otwartość na zjawiska i wyzwania współczesnego, zglobalizowanego świata.

 

Program

20.09-27.09 / Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej, Jasna 10

NAGRANIA TERENOWE SNÓW - instalacja dźwiękowa

REMIGIUSZA MAZURA-HANAJA

(wernisaż: 20.09, koncert zespołu WĘDROWIEC)

25.09 / Klub Jasna 1

RADIXOPOL koncerty i potańcówka: MIRT, SZCZĘSNOWICZ / ZABROCKI / GWADERA, NIEWTE, DJ DUCH, SO:MIYA, YAXURIYAMILEX, FILIP LECH, EWA GROCHOWSKA

26.09 / Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej, Jasna 10

SIELANKA I: koncerty zespołów OPLA oraz LUMPEKS

27.09 / Komuna Warszawa, Emilii Plater 31

DIABELSKIE SKRZYPCE opera wiejska

RADICAL POLISH ANSAMBL & CEZARY DUCHNOWSKI FEAT. MANIUCHA BIKONT, MIKOŁAJ PAŁOSZ, EWA GROCHOWSKA

2.10 AFTERPARTY / STREAMING:

facebook.com/rcklpr

 

koncert zespołu LUMPEKS - premiera płyty

8.10 / Retransmisja na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia

SIELANKA II: koncert RADICAL POLISH ARKESTRA

 

Zobacz więcej na temat: Dwójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak