Ko–lekcja wyborów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 13:39
"Ko–lekcja wyborów" to projekt poświęcony badaniu sposobów odbioru sztuki przez widzów. Publiczność weszła w rolę współkuratorów i stworzyła wystawę z prac znajdujących się w kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Otwarcie odbędzie się online 15 stycznia 2021 o godzinie 20:00. Wydarzenie będzie można śledzić na stronie internetowej www.u-jazdowski.pl, na Facebooku, a także na zamkowym kanale YouTube.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzenia Foto: mat. prasowe

"Ko–lekcja wyborów" to próba wsłuchania się w głos publiczności. Przedrostek "ko" ma tu podwójne znaczenie: ko–lekcja to nie tylko partycypacyjne wybory prac ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ale i wspólna lekcja podejmowania decyzji. Demokratyzacja tego procesu zamieniła muzeum w żywe laboratorium, w którym to publiczność według swych preferencji, potrzeb i wyznawanych wartości stworzyła wystawę.

Pomysł zrodził się w 2018 roku. Wybór prac został dokonany w wieloetapowym procesie, w którym uczestniczyli najpierw pracownicy Zamku, a potem także publiczność. Powstawanie wystawy trwało blisko dwa lata. Od czerwca do  sierpnia 2020 odbyły się spotkania grup fokusowych, przygotowane przez socjologów – Pawła Możdżyńskiego i Bartłomieja Walczaka z Instytutu Społecznych Nauk Stosowanych Uniwersytetu Warszawskiego. Ich uczestnicy wybrali prace z Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i odpowiedzieli na pytania związane z doświadczaniem sztuki, sposobami jej interpretacji i motywacji, jakie towarzyszą wizycie w instytucji sztuki. W oparciu o wyniki badań powstała galeria internetowa.

Od 12 października do 8 listopada 2020 widzowie wskazywali dzieła, które chcieliby zobaczyć na wystawie. Wyboru można było dokonać na stworzonej specjalnie na potrzeby tego projektu platformie ko-lekcjawyborow.u-jazdowski.pl. Na podstawie decyzji widzów powstała ekspozycja, którą od 15 stycznia 2021 roku będzie można oglądać w Zamku Ujazdowskim. Z powodu pandemii wystawa udostępniona zostanie online; będzie jej towarzyszyć program publiczny i edukacyjny. W 2021 roku powstanie raport podsumowujący cały projekt.

Podczas eksperymentu można było zaobserwować wyraźną tendencję do wybierania prac z nurtu krytycznego i zwiększone zainteresowanie artystami, którzy w swojej twórczości poruszają palące kwestie społeczne i polityczne. Formalny aspekt sztuki okazał się mniej istotnym kryterium wyboru i rzadziej poruszanym tematem podczas procesu wyłaniania kształtu wystawy.

Wprowadzeniem do przestrzeni wystawy są czuli narratorzy Onu oraz ruchoma instalacja Aleksandry Wasilkowskiej, której choreografia materializuje ideę samoorganizacji i pracy kolektywnej. Performatywna architektura natomiast zaburza integralność dzieł na rzecz poszukiwania nowych relacji między elementami kolekcji i tworzenia uniwersalnej, różnorodnej narracji.

"Ko–lekcja wyborów" to projekt kuratorski z pogranicza działań edukacyjnych i strategii rozwoju publiczności. Wpisuje się w tradycję antropologicznych i socjologicznych analiz poświęconych zagadnieniom społecznego funkcjonowania sztuki oraz kształtowania preferencji estetycznych. Co leży u podstaw naszych wyborów i wpływa na nasze decyzje? Co o nas jako zbiorowości mówią podejmowane przez nas wybory etyczne i estetyczne?  Te pytania postanowiły zadać kuratorki projektu, Iga Fijałkowska, Anna Kierkosz i Aleksandra Rajska.

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Projekt finansowany ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy medialni
„Aktivist!”, Dwójka, TVP Kultura