Geniusz Rathausa odkryty na nowo

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 11:46
Światowa premiera fonograficzna w wytwórni DUX. 21 stycznia 2021 roku do katalogu wytwórni trafi album wyjątkowy z wielu powodów. To pierwsza rejestracja dwóch utworów kameralnych Karola Rathausa. Utworów bardzo rzadko granych, które dodatkowo prawie na pewno nie zabrzmiały dotąd w ojczyźnie kompozytora.
RATHAUS PIANO TRIOS
RATHAUS PIANO TRIOSFoto: mat. prasowe

- To wielkie wyróżnienie przywracać pamięć geniuszowi - tak emocje towarzyszące powstaniu albumu opisuje pianistka i pomysłodawczyni tego projektu, Aleksandra Hałat. Tym większe wyróżnienie, że oficjalną zgodę na sygnowanie zespołu nazwiskiem kompozytora wyraziła jego wnuczka.

Karol Rathaus Ensemble zarejestrowało dla wytwórni DUX dwa utwory kameralne okrzykniętego przez niemiecką krytykę w latach dwudziestych "nadzieją nowej muzyki" kompozytora: Trio op. 53 i Trio Serenade op. 69, powiększając tym samym zbiór nagrań kameralistyki Rathausa o twórczość dla zespołu trzech instrumentów.

Intymne spotkanie z najwyższej klasy sztuką kompozytorską Karola Rathausa pozwoliło nam, wykonawcom, na dostrzeżenie Jego samego – genialnego, zapomnianego artysty – emigranta, w którego twórczości splatają się elementy polskie, europejskie oraz amerykańskie.

Marcin Hałat (skrzypce), Marcin Mączyński (wiolonczela), Piotr Lato (klarnet) i Aleksandra Hałat (fortepian) albumem "Rathaus • Piano Trios" przywracają do repertuaru wybitne dzieła kameralne i stwarzają słuchaczom niebywałą możliwość odkrycia muzyki, która przez kilkadziesiąt lat pozostawała w zapomnieniu.

DUX/Karol Rathaus Ensemble • PIANO TRIOS [Official Music Video]

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak