XI Kongres Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:33
Pierwsza część XI edycji Kongresu Polska Wielki Projekt odbędzie się w dniach 28-29 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Tytuł zbliżającego się wydarzenia to "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura".
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prom.

Od dekady Kongres Polska Wielki Projekt łączy rzeczywistości, które zbyt często traktujemy rozdzielnie: sztukę, ekonomię i politykę. Nasze myślenie i działanie są podzielone na dyscypliny, departamenty i resorty, ale przecież sztuka, ekonomia i polityką łączą się. Łączą się w jednym wielkim projekcie: Polska. A ten projekt ma swój główny fundament w kulturze.

                                                                                                dr hab. Michał Łuczewski


Podczas dwóch dni Kongresu odbędzie się siedem paneli. Pięć z nich będzie dotyczyć kwestii bezpieczeństwa: energetycznego, finansowego, kulturowego, zdrowotnego oraz logistycznego. Pozostałe dwa panele będą związane z 50. rocznicą powołania Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego.

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia Kongresu będzie wręczenie Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które odbędzie się o godz. 16:00.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. Otrzymali ją m.in. reżyser Lech Majewski, rzeźbiarz Jerzy Kalina, kompozytor Michał Lorenc, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, Antoni i Andrzej Krauze oraz Bronisław Wildstein. Laureatami byli równie kompozytor Wojciech Kilar oraz pisarz Marek Nowakowski. W skład Kapituły Nagrody wchodzą osoby zasłużone dla polskiego życia publicznego, jak dyrygent Joanna Wnuk-Nazarowa, sędzia Bogusław Nizieński, czy legendarny przywódca Solidarności Andrzej Gwiazda.

Partnerem strategicznym I części tegorocznej edycji jest PZU. Partnerami są również Zamek Królewski oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Patronat medialny sprawują: Polskie Radio, Program 2 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Polskie Radio 24, Audytorium 17, Polska Press Group, Wszystko Co Najważniejsze, Radio WNET, TVP, Polsat.

Kongres Polska Wielki Projekt jest cyklem debat nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach. Idea przedsięwzięcia powstała w 2010 r., a w kolejnych latach stało się ono najważniejszym spotkaniem konserwatywnych środowisk opiniotwórczych w Polsce.

Do organizowanych od 11 lat wydarzeń zapraszane jest wybitne grono myślicieli, intelektualistów, ekonomistów oraz polityków z całego świata. Podczas debat poruszane są najważniejsze tematy z zakresu gospodarki, nauki i kultury, stanowiące okazję do wspólnej refleksji nad Polską oraz jej miejscem w Europie i świecie.

***

Program I części XI Kongresu Polska Wielki Projekt


Piątek, 28 maja

10:00 - Rejestracja

11:00 – 12:30 - Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków

Aleksandra Agatowska

Prof. Grzegorz Gielerak

Prof. Jan Walewski

Filip Nowak

Moderator: Adam Giza

 

12:30 – 14:00 - Bezpieczeństwo energetyczne

Tomasz Teluk

Paweł Turowski

Tomasz Szulc

Marcin Chludziński

Moderator: Grzegorz Górny

 

14:00 – 15:00 - Przerwa kawowa

15:00 – 16:30 - Bezpieczeństwo logistyczne

Przemysław Sypniewski

Bogusław Cichoń

Michał Kuczmierowski

Moderator: prof. Krzysztof Szczerski

 

16:30 – 18:00 - Bezpieczeństwo finansowe

Paweł Szałamacha

Leszek Skiba

Szymon Sypniewicz

 

Moderator: Marek Dietl

 

Sobota, 29 maja

9:30 - Rejestracja

10:30 – 12:00 - Bezpieczeństwo kulturowe

Mateusz Piotrowski

Edwin Bendyk

Prof. Andrzej Zybertowicz

Barbara Schabowska

Moderator: dr hab. Michał Łuczewski

 

12:00 – 13:30 - Dyskusja o koncepcji prof. Jana Bogusławskiego odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

Prof. Wojciech Fałkowski

Prof. Magdalena Gawin

Prof. Jakub Lewicki

Bożena Radzio

Moderator: Prof. Jerzy Bogusławski

 

13:30 – 14:30 - Przerwa kawowa

14:30 – 16:00 - Zamek Królewski w Warszawie jako centrum kultury narodowej. Przeszłość i wizja przyszłości

Prof. Juliusz A. Chrościcki

Prof. Wojciech Fałkowski

Prof. Jerzy Miziołek

Moderator: prof. Joanna M. Sosnowska

 

16:00 - Wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz otwarcie wystawy