Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. "Patrząc na Wschód"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 15:46
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2021, doroczne święto muzyki tradycyjnej w końcu w swej naturalnej formie - spotkania na żywo! Będzie można odreagować długą zimę - wybawić się i wyśpiewać za wszystkie czasy. Muzyka tradycyjna - wspólne granie, śpiewanie i taniec -  tworzy poczucie wspólnoty, którego po miesiącach pandemicznej izolacji bardzo potrzebujemy.
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 15-19 czerwca (DwójkaPatronat Dwójki)
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 15-19 czerwca (Dwójka/Patronat Dwójki) Foto: Mat. pras.

Warszawa, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Krakowskie Przedmieście 66.

Organizatorzy festiwalu, nie pierwszy już raz przygotowali edycję mocno zwróconą ku wschodowi - na festiwalu oprócz wykonawców z całej Polski gościć będą śpiewacy i muzycy z Ukrainy.

Festiwal będzie wypełniony śpiewem - w zespołach i solo, w monodii i wielogłosie, a capella i z instrumentami, pieśniami obrzędowymi, epickimi i przyśpiewkami. Przygotowano dwa koncerty - “Przesilenie”(16 czerwca), z pieśniami z Polesia i Wołynia oraz “Posłuchajcie ja was proszę…” (17 czerwca) ze śpiewanymi opowieściami, najczęściej z towarzyszeniem liry, w których usłyszymy m. in. Adama Struga, Jacka Hałasa, Kaję i Janusza Prusinowskich, zespół Z Lasu i gości z Ukrainy: Andrija Liaszuka i zespół Horyna. Nie zabraknie najstarszego, najbardziej doświadczonego w tradycyjnym śpiewie pokolenia - wystąpi Krystyna Ciesielska (z okolic Przysuchy) oraz Karolina Demianiuk (z Dołhobrodów, na Polesiu Lubelskim). Pandemiczne zaległości będzie można nadrobić podczas licznych i zróżnicowanych warsztaty śpiewu, prowadzonych przez wybitnych śpiewaków i śpiewaczki.

Naturalnie nie zabraknie muzyki tanecznej. Obecny zawsze na festiwalu oberkowy i mazurkowy repertuar poszerzony zostanie tym razem o tańce łuku Karpat, od Żywca do Maramuresz (koncert “Cztery strony Karpat”, 18 czerwca). Obok muzyków z Beskidu Żywieckiego i Podhala wystąpi kapela Hudaki Village Band - z muzyką Zakarpacia, romską i rumuńską. Na warsztatach tanecznych będą też tańce rzeszowskie i wielkopolskie.

Festiwal tradycyjnie otworzy koncert Laureatów Konkursu Stara Tradycja (15 czerwca). W tym roku spośród wielu zgłoszeń młodych muzykantów wybrano 12 laureatów. Podczas 10 lat trwania tego konkursu, wielu stawiających pierwsze kroki muzykantów stało się mistrzami w swoich muzycznych dziedzinach, animują różne działania lokalne i współtworzą ogólnopolską sieć żywych muzycznych tradycji.

Finałem Festiwalu będzie całodzienne Targowisko Instrumentów i Noc Tańca. Na targowisko zapraszani są twórcy z całej Polski. Można na nim zakupić tradycyjne instrumenty, ale można też po prostu je obejrzeć, dotknąć, przyjrzeć się ich budowie, spróbować zagrać. Przez ostatni rok pracownie działały pełną parą i powstało wiele wspaniałych instrumentów, które szukają teraz „swoich muzykantów”. Sobotnie wydarzenie wypełnione jest poza tym spotkaniami, prezentacjami niezwykłych instrumentów i odkryć. Nie zabraknie tam również Małych Mazurków - muzycznych atrakcji dla dzieci.

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasta st. Warszawa.

Patroni medialni: PR Dwójka, TVP Kultura, Muzykatradycyjna.pl

Partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, DK Praga, KMD Studio

Więcej informacji: www.festivalmazurki.pl

PROGRAM FESTIWALU WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA 2021

Miejsce wszystkich wydarzeń festiwalowych:

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 66

Wtorek, 15 czerwca 2021

Godz. 19:00

KONCERT laureatów konkursu Stara Tradycja

Środa, 16 czerwca 2021

Godz. 19:00

KONCERT pieśni z Polesia i Wołynia, pt. Przesilenie

Wykonawcy:

Karolina Demianiuk

Horyna (Ukraina, Równe)

Wołyń w pieśniach

Z Lasu

Czwartek, 17 czerwca 2021

Godz. 19:00

KONCERT pieśni epickich, pt. Posłuchajcie, ja was proszę…

Wykonawcy:

Krystyna Ciesielska

Andrij Liaszuk (Ukraina, Równe)

Adam Strug

Jacek Hałas

Memento Mori Dance Club – historie o żywotach świętych

Kaja i Janusz Prusinowscy

Piątek, 18 czerwca 2021

Godz. 19:00

KONCERT muzyki z Karpat, pt. Cztery strony Karpat

Wykonawcy:

Hudaki Village Band (Ukraina, Zakarpacie)

Muzyka Gór – Karpaty Zachodnie

Sobota, 19 czerwca, 2021

Godz. 11 – 18

TARGOWISKO INSTRUMENTÓW

Godz. 19 – 04

NOC TAŃCA

***

Materiały prasowe