Tak daleko, tak blisko… XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 14:09
Festiwal Chopin i jego Europa, stanowiący jeden z fundamentalnych, długofalowych projektów, realizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, każdego roku potwierdza swoją rangę jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy. Gromadzi rosnący krąg odbiorców zarówno w kraju, jak i za granicą i spotyka się z niezwykle wysokimi ocenami krytyków.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Transmitowany przez Program 2 Polskiego Radio w ramach Europejskiej Unii Nadawców, trafia do dziesiątków milionów słuchaczy w kilkudziesięciu krajach – również pozaeuropejskich – będąc na czołowym miejscu zainteresowania zagranicznych rozgłośni radiowych.

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbędzie się w dniach 14-31 sierpnia br. i opatrzony jest podtytułem: "Tak daleko, tak blisko…". Obok twórczości Chopina festiwal zaakcentuje “dalsze” związki jego twórczości z polskim Barokiem, jak również rezonans jego muzyki w twórczości kompozytorów XX wieku. Usłyszymy arcydzieła Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Bacha, Zelenki, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa, Liszta, ale również Szymanowskiego, Strawińskiego – w 50-lecie jego śmierci – oraz Weinberga i Koczalskiego.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się m.in. premiera zrekonstruowanego Koncertu klarnetowego Karola Kurpińskiego (w wykonaniu Lorenzo Coppoli oraz {oh!} Orkiestry Historycznej), jak też kolejne pierwsze wykonanie na instrumentach historycznych opery Stanisława Moniuszki – w tym roku będzie to Verbum nobile, w konfrontacji z Betly Donizettiego – obie opery pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodową obsadą solistów, orkiestrą Europa Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Do najważniejszych wydarzeń w ramach festiwalu należeć też będzie bez wątpienia wykonanie Madrygałów Gesualda da Venosy przez fenomenalny chór Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe, wieczór z obydwoma Koncertami fortepianowymi Chopina w interpretacji Nelsona Goernera i Orchestre des Champs-Elysees pod batutą Philippe’a Herreweghe, Il maestro di capella Domenico Cimarosy z Tomaszem Koniecznym oraz bardzo specjalne koncerty kameralne: zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego, Alena Baeva z Vadymem Kholodenką zagrają m.in. utwory Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego oraz powstały w czasie pandemii An Essay of Love Marka Simpsona, tryumfator Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz wystąpi z Bomsori Kim, a cieszący się międzynarodową sławą interpretator pieśni Christian Pregardien wystąpi ze swoim synem Julianem Pregardienem.

Wśród artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu, znajdą się ponadto tak znakomici muzycy, jak Yulianna Avdeeva, Benjamin Gosvenor, Alexandre Tharaud, Jos van Immerseel, Isabelle Faust, a także takie zespoły jak Belcea Quartet i Sinfonia Varsovia.

Większość koncertów festiwalowych będzie transmitowanych w Programie 2 Polskiego Radia i streamingowanych na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.