Polskie Radio
Section05
Chopin i Jego Europa 2021

Dorothee Mields: zawsze pragnę być z orkiestrą w środku zdarzeń

- Kiedy zaczęłam interesować się muzyką, a miałam wtedy 6 lat, chciałam zostać włoską dramatyczną śpiewaczką operową. Jednak w ciągu kolejnych lat zorientowałam się, że to nie na mój głos i miałam wielkie szczęście trafić na nauczyciela, który zaznajomił mnie z instrumentami dawnymi i muzyką okresu baroku. To było dla mnie jak objawienie i zdałam sobie sprawę, że to jest mój świat - opowiadała w Dwójce Dorothee Mields, śpiewaczka, która wystąpiła na koncercie finałowym festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Dwójka MUZYKA opera śpiew Chopin i Jego Europa 2021

Chloe Jiyeong Mun: niezwykła osobista wrażliwość i język Chopina onieśmielają

- Nie czuję się do końca swobodnie, grając muzykę Chopina. Nie dlatego, że jej nie kocham. Przeciwnie, to prawdziwa miłość. Chopin był jednym z tych kompozytorów-pianistów, który potrafił wydobyć wszystkie możliwości swojego instrumentu, a nawet więcej, przekraczać jego ograniczenia - mówiła w Dwójce południowokoreańska pianistka, która w poniedziałkowy wieczór (30.08) wystąpi na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Fryderyk Chopin Magdalena Łoś MUZYKA Dwójka Chopin i Jego Europa 2021

Bomsori Kim: Warszawa jest dla mnie jak dom

- Podczas próby przed koncertem napisałam do przyjaciółki, że czuję się tutaj jak w domu. Dawno w Polsce nie grałam, ostatnio w październiku zeszłego roku. Nie mogłam mieć koncertów w czasie pandemii, więc to dla mnie pierwszy występ od tamtego czasu - mówiła w Dwójce południowokoreańska skrzypaczka, który wystąpiła na tegorocznym Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa skrzypce Róża Światczyńska Rafał Blechacz Dwójka MUZYKA Chopin i Jego Europa 2021

Kate Liu: kiedy gram, myślę o przestrzeni i ciszy

- Właściwe podejście może rozciągnąć muzykę w czasie i sprawić, że stanie się ona czymś znaczącym zarówno dla wykonawcy, jak i słuchacza. Muzyka niejako egzystuje w czasie i jedynym powodem, dla którego możemy jej słuchać i ją wykonywać jest właśnie czas - mówiła w Dwójce znakomita amerykańska pianistka Kate Liu.
Zobacz więcej na temat:  Kate Liu Chopin i jego Europa muzyka klasyczna Dwójka Chopin i Jego Europa 2021

Yulianna Avdeeva: granie Bacha wprawia mnie w niezwykły stan

- Zawsze miałam bardzo osobisty stosunek do muzyki Bacha, bo towarzyszyła mi od początku mojej przygody z fortepianem. Był moim niewidzialnym towarzyszem, którego obecność uważałam za naturalną. Granie jego muzyki to zawsze moment intelektualnego skupienia, a jednocześnie emocjonalnego otwarcia - mówiła w Dwójce znakomita rosyjska pianistka Yulianna Avdeeva.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Dwójka Monika Zając muzyka klasyczna Mieczysław Weinberg Władysław Szpilman Jan Sebastian Bach Chopin i Jego Europa 2021

Isabelle Faust: Schumann na instrumentach historycznych brzmi piękniej

- Zarówno Kwartet, jak i Kwintet fortepianowy Es-dur Schumanna, to kamienie milowe w muzyce kameralnej. Postanowiliśmy przekonać się, jakie brzmienie uzyskamy, grając na instrumentach historycznych. Jesteśmy wielkimi miłośnikami jego twórczości. Na dźwięk Kwintetu serce każdego melomana przyspiesza, a Kwartet to muzyka najwyższych lotów - mówiła w Dwójce skrzypaczka Isabelle Faust, która wystąpiła na Festiwalu Chopin i Jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Baranowska Dwójka Chopin i jego Europa muzyka klasyczna Robert Schumann Chopin i Jego Europa 2021

"Karol Szymanowski wciąż pozostaje niedocenionym kompozytorem"

- Uwielbiam wykonywać obydwa koncerty Szymanowskiego, choć są zupełnie różne, obydwa darzę wielką miłością. Nie mogłabym powiedzieć, że któryś z nich wolę bardziej, łączy mnie z nimi po prostu dłuższa zażyłość. Uwielbiam do nich wracać i obserwować jak, wykonując je z różnymi orkiestrami, za każdym razem zmienia się moja interpretacja tych utworów - mówiła w Dwójce Alena Baeva.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Chopin i jego Europa Festiwal Chopinowski Klaudia Baranowska Fryderyk Chopin Magdalena Łoś Chopin i Jego Europa 2021

Fabio Biondi na inauguracji Festiwalu Chopin i jego Europa [ZOBACZ WIDEO]

14 sierpnia pod hasłem "Tak daleko, tak blisko..." rozpoczęła się kolejna odsłona Festiwalu Chopin i jego Europa. Na tegorocznym otwarciu usłyszeliśmy operę "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki na instrumentach historycznych pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodową obsadą solistów i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zapraszamy do oglądania wideo!
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Stanisław Moniuszko Chopin i jego Europa Fabio Biondi Magdalena Łoś Chopin i Jego Europa 2021

Tak daleko, tak blisko… XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA

Festiwal Chopin i jego Europa, stanowiący jeden z fundamentalnych, długofalowych projektów, realizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, każdego roku potwierdza swoją rangę jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy. Gromadzi rosnący krąg odbiorców zarówno w kraju, jak i za granicą i spotyka się z niezwykle wysokimi ocenami krytyków.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2021

Chopin i Jego Europa. "Tegoroczne hasło wpisuje się w kontekst ostatnich miesięcy"

- To co najbliższe, stawało się dalekie. Musieliśmy rezygnować z tego, co dla nas ważna, a tzw. normalność, która wydawała się już dana nam raz na zawsze, wymykała się nam - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor Festiwalu "Chopin i Jego Europa", który rusza już 14 sierpnia pod hasłem "Tak daleko, tak blisko...".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Stanisław Leszczyński Andrzej Sułek Dwójka Fryderyk Chopin MUZYKA Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2021