Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 13:45
Krokus Jazz Festiwal, festiwal z 20-letnią historią, w tym roku otwiera nowy rozdział swojego istnienia. Organizowany w Jeleniej Górze, sercu Karkonoszy, zaprezentuje koncerty w różnych lokalizacjach, aby zachęcić fanów muzyki do poznawania i odkrywania na nowo pięknych zakątków tego regionu oraz nowych muzycznych światów.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Nowa dyrekcja festiwalu – dwoje jeleniogórzan, aktywnie działających na europejskim rynku muzycznym, Karolina Juzwa i Maciej Obara, przygotowała dla Państwa wyjątkowy program złożony z polskich i zagranicznych gwiazd. Wystąpią m.in. Leszek Możdżer, który zagra dla Państwa w Kościele Garnizonowym.

Piątkowy wieczór w Teatrze im. Cypriana Norwida otworzy wyjątkowy duet Anji Lechner i Francouis Couturier, oscylujący pomiędzy improwizacją, a muzyką klasyczna oraz jeden z najlepszych na świecie pianistów młodego pokolenia Shai Maestro wraz ze swoim najnowszym kwartetem. W sobotni wieczór scenę Jeleniogórskiego Centrum Kultury przejmie najlepsze w Polsce trio fortepianowe Marcina Wasilewskiego, a zaraz po nich wystąpi Erlend Apneseth, jeden z najlepszych norweskich artystów grających na tradycyjnych skrzypcach Hardanger uważanych za narodowy instrument Norwegii, który łączy muzykę jazzową z norweską muzyką ludową.

Finałowy wieczór otworzy nikt inny, jak nasz tegoroczny dyrektor Maciej Obara ze swoim kwartetem, który zagra koncert z pasmem Karkonoszy w tle. Maciej Obara Quartet wystąpi bowiem w Jeleniogórskim Aeroklubie na Górze Szybowcowej otwierając ten wyjątkowy ostatni wieczór festiwalu. Na finał natomiast przygotowaliśmy dla Państwa koncert słynnej w Europie supergrupy pod wodzą wizjonera, szwedzkiego basisty i producenta Petter Eldha. Koma Saxo to pięć mocnych nazwisk młodej europejskiej sceny, którzy zawładną scenę Jeleniogórskiego Centrum Kultury i wykonają wybuchowy koncert godny finału 20. jubileuszowej edycji Krokus Jazz Festiwal.

Ponadto, tegoroczny Krokus Jazz Festiwal to kilkanaście koncertów w ciągu dnia w różnych miejsca i salach kotliny jeleniogórskiej. Artyści wystąpią m.in. w Parku Zdrojowym w Cieplicach, Domu Gerharda Hauptmanna, Parku Japońskim Siruwia w Przesiecie i wielu innych.

Tegoroczna edycja festiwalu to również nowa oprawa graficzna przygotowana przez Martę Gawin, absolwentkę katowickiej ASP. Jej nieszablonowe i całościowe podejście do projektowania zostało docenione wieloma wyróżnieniami (m.in. srebrnym medalem European Design Award za broszurę festiwalu Ars Cameralis, srebrnym i brązowym medalem Klubu Twórców Reklamy, Śląską Rzeczą 2013 w kategorii grafika użytkowa oraz srebrną nagrodę German Design Award).

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ramach Krokus Jazz Festiwal odbędzie się konkurs dla młodych artystów jazzowych Young Crocus Jazz Contest. Co roku na konkurs wyłaniane jest ok. 15 zespołów, które prezentują się przed jury, w skład którego wejdą w tym roku dyrektorzy największych festiwal i sal koncertowych w Europie: Frank van Berkel (Bimhuis / Holandia), Martyna Markowska (Jazz Art Festival, Instytucja Kultury Miasto Ogrodów / Polska), Philippe Ochem (Jazzdor Strasbourg, Jazzdor-Berlin, AJC President / Francja ), Jan Ole Otnas (Najsonale Jazz Scene / Norwegia).

Jest nam niezmierni miło, że tegoroczny Krokus Jazz Festiwal jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz miasta Jelenia Góra.

PROGRAM 20 EDYCJI KROKUS JAZZ FESTIWAL

Czwartek 23.09.21

20:00 Kościół Garnizonowy: Leszek Możdżer Solo

Piątek 24.09.21

19:00 Teatr im. C.K. Norwida: Anja Lechner & Francois Couturier
21:00 Teatr im. C.K. Norwida: Shai Maestro Quartet
23:00 Scena Klubowa "Kwadrat": Siema Ziemia

Sobota 25.09.21

11:00 MDK Muflon Sobieszów: Muzyczny poranek dla dzieci
12:00 Ogród Japoński Siruwia Przesieka: Buba Badije Kuyateh (solo harfa afrykańska)
15:00 Galeria BWA Jelenia Góra: Mateusz Smoczyński Solo
19:00 Jeleniogórskie Centrum Kultury: Marcin Wasilewski Trio
21:00 Jeleniogórskie Centrum Kultury: Erlend Apneseth Trio
23:00 Scena Klubowa "Kwadrat": Chojnacki/Miguła Contemplations (laureaci konkursu 2020)

Niedziela 26.09.21

11:00 MDK Muflon Sobieszów: Muzyczny poranek dla dzieci
12:00 Park Zdrojowy w Cieplicach: Batik Trio
15:00 Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna Jagniątków: Maniucha Bikont i Ksawery
Wójciński
18:00 Góra Szybowcowa - Aeroklub Jeleniogórski: Maciej Obara Quartet
20:30 Jeleniogórskie Centrum Kultury: Petter Eldh Presents Koma Saxo