REKLAMA

Gruziński Wieczór Filmowy w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:37
Gruziński Wieczór Filmowy to niepowtarzalna okazja do zapoznania się ze współczesnym kinem gruzińskim oraz spotkania i rozmowy z jego twórcami. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 3 października br., godz. 16.00.
Kadr z filmu The youth and the Leopard
Kadr z filmu "The youth and the Leopard"Foto: materiały prom.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Gruzji rozpoczęło się odrodzenie sztuki animacji – wzrosło zainteresowanie nowymi technikami animacyjnymi, zaczęły powstawać małe niezależne studia. Wydarzenie rozpocznie się więc od projekcji zestawu niedostępnych w Polsce krótkometrażowych animacji eksperymentalnych wyprodukowanych przez gruzińskie Studio Kvali. Następnie obejrzymy film Shindisi (reż. Dito Tsintsadze, 2019), dokumentujący wydarzenia związane z rosyjską interwencją wojskową w Gruzji w 2008 roku. Film zdobył Grand Prix oraz nagrodę za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z Mariam Kandelaki (przewodniczącą Związku Animatorów Gruzińskich) o problemach i wyzwaniach współczesnej animacji filmowej w Gruzji i na świecie oraz z o kulisach produkcji kina wojennego: o tym, w jaki sposób sztuka filmowa oddać może doświadczenie militarnego terroru, oraz o roli przemysłu filmowego w kształtowaniu narracji i przekazywaniu prawdy na temat wydarzeń we współczesnym świecie. Dyskusję poprowadzi Michał Bogucki – obywatel Polski i Gruzji, znawca gruzińskiej kultury.

Partnerem wydarzenia jest Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".

Program:

Zestaw gruzińskich animacji:

Raven [Korani], reż. David Takaishvili, Gruzja 1981, 13’

Film o niszczącej sile zła, która użyta jako broń przeciwko drugiemu człowiekowi prowadzi do nieuchronnej autodestrukcji.

Expectation [Molodoni], reż. David Takaishvili, Gruzja 1991, 17’

Poruszający obraz nieskończonego pragnienia miłości. Historia ludzi, którzy mimo globalnych kataklizmów i codziennych upadków niestrudzenie poszukują bliskości.

The Youth and The Leopard [Vefxvi da mokme], reż. Mariam Kandelaki, Gruzja 2014, 12’

Filozoficzny moralitet o grzechu, pokucie i oczyszczeniu.

Abandoned Village [Mitovebuli Sofeli], reż. Mariam Kapanadze, Gruzja 2020, 14’

Metafora losu człowieka, który zrodzony z miłości, tylko w miłości odnajduje siłę i sens swojego istnienia.

Shindisi, reż. Dito Tsintsadze, Gruzja 2019, 105’

Fabuła filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się podczas rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w 2008 roku. Shindisi to wieś pod Tbilisi, gdzie rosyjskie siły okupacyjne oblegają wojska gruzińskie. Mimo utworzenia korytarza humanitarnego, Rosjanie nie przestrzegają zasad i podstępnie otwierają ogień. Mieszkańcy wioski podejmują ryzyko ratowania rannych żołnierzy. Film zadaje pytania o źródła wewnętrznej siły, która motywuje ludzkie działania w momencie najwyższej próby oraz rozważa istotę postaw nazwanych później bohaterstwem.

Więcej informacji o wydarzeniu:

https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/gruzinski-wieczor-filmowy

https://www.facebook.com/events/581891906558257/

 

Organizator

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Przegląd filmowy finansowany ze środków

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Partnerzy

FINA, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Art Cinema CICAE, Europa Cinemas

Partnerzy medialni

Filmweb, Czasopismo EKRANY, Aktivist, Dwójka, TVP Kultura, GoOut