Znamy zwycięzcę konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 15:00
Praca nadesłana przez Magdalenę Majewską to zwycięski projekt konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim. Tekst jej autorstwa został wyłoniony spośród 33 nadesłanych zgłoszeń.
Znamy zwycięzcę konkursu
Znamy zwycięzcę konkursu!Foto: Mat. pras.

Jurorzy przyznali, że poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Wiele z nich wzbudziło zainteresowanie, a obrady były bardzo burzliwe. Jak mówi dyrektor - redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy:

Ogłoszenie konkursu na napisanie popularnej monografii o tak wybitnej, ale złożonej postaci, jaką był Ignacy Jan Paderewski, było przedsięwzięciem tyleż pociągającym, co ryzykownym. Jak się jednak szybko okazało, ten PWM-owski  eksperyment odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim, a nadesłane prace prezentowały wyjątkowo wysoki poziom. Jurorzy więc mieli dużą trudność z wyborem zwycięskiego tekstu, skutkiem czego, oprócz przyznania nagrody głównej, zostało wyróżnionych dodatkowo dwoje autorów…

Jury obradowało w składzie: Justyna Kica - muzykolożka, znawczyni życia i twórczości I.J. Paderewskiego; Danuta Gwizdalanka - poczytna autorka książek o wielkich kompozytorach; Antonii Libera - pisarz, autor powieści "Madame", która weszła do kanonu współczesnej polskiej literatury; Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia oraz Daniel Cichy - dyrektor - redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.  

Główną nagrodę w konkursie zdobyła praca nadesłana przez Magdalenę Majewską, która ukrywała się pod pseudonimem "Czarodziej". Pseudonim okazał się bardzo adekwatny, ponieważ praca dosłownie oczarowała jurorów. Przyznali, że świetny język, dokładność i swada, z którą książka została napisana, zasługują na docenienie. Praca była tak magiczna, że dosłownie rzuciła dobry urok na jurorów, którzy zdecydowali, że to właśnie ona powinna otrzymać pierwszą nagrodę. Już wkrótce Pani Magdalena na okładce kolejnego tomu serii Małe Monografie zobaczy swoje nazwisko.  Autorka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł i podpisze umowę wydawniczą z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Podczas obrad uwagę jury przykuły także dwie prace autorstwa Marii Michalskiej oraz Beaty Kazimieruk. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na rzetelność badawczą tych dwóch tekstów. Poza przewidzianą pulą nagród zadecydowali o przyznaniu wyróżnień. Obie twórczynie otrzymają od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nagrody rzeczowe.
Mała Monografia poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu teraz musi zostać dopisana i dopracowana, a przewidywane zakończenie prac redakcyjnych i premiera zwycięskiego tekstu w serii Małe Monografie przewidziana jest na przyszły rok. 

Patroni medialni konkursu: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, PRESTO

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.