"Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora". Wystawa w Cricotece

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 15:20
"Osobiste" to niekonwencjonalna, wielkoformatowa instalacja kolekcji kostiumów teatralnych Tadeusza Kantora ze zbiorów Cricoteki. Wystawa proponuje ujęcie kontekstowe, przedstawiające Kantora jako twórcę totalnego, kreującego sytuacje teatralne przez budowanie napięć, indywidualne podejście do postaci, form i znaczeń. Wernisaż: 6 lipca, godzina 18:00.
Plakat wystawy Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora w Cricotece
Plakat wystawy "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" w CricoteceFoto: materiały prom.

Przedmioty i kostiumy muszą być dziełami sztuki, a nie dekoracją wyrzucaną po użyciu na złom. Są to cechy, które czynią Teatr Cricot 2 unikalnym i czysto artystycznym zjawiskiem.

                                                                                                          Tadeusz Kantor

Punktem wyjścia prezentacji jest próba nowego spojrzenia na kostiumy – jako na autonomiczne dzieła sztuki, które zasługują na status swoistych rzeźb, a jednocześnie są nierozerwalnie złączone z cielesnością aktora. Dynamiczna, autorska aranżacja sprawia, że kostiumy staną się bohaterami żyjącymi własnym życiem. To one przejmą rolę narratorów opowiadających historię i sposób funkcjonowania będącego w ciągłym ruchu teatru Tadeusza Kantora.

Tytułowe "osobiste" kostiumy kurator wystawy a jednocześnie aktor Cricot 2, Bogdan Renczyński definiuje jako najbliższe ciału narzędzie działania aktorów, a swą pracę z kolekcją zamienia w intymną, emocjonalną opowieść. Częścią kuratorskiego założenia jest też stworzenie dla widzów przestrzeni umożliwiającej im wejście w osobiste relacje z obiektami.

Kostiumy są częścią kolekcji Cricoteki i nie były nigdy dotąd tematem ekspozycji. Stroje sumują się w przegląd idei artysty realizowanych w Teatrze Cricot 2 – od spektakli inspirowanych Witkacym, przez realizacje Teatru Śmierci, aż po kostiumy z ostatniego przedstawienia Kantora, "Dziś są moje urodziny". Częścią instalacji staną się obiekty, które zrywają z tradycyjną formą kostiumu – manekiny z "Umarłej Klasy", autorska rekonstrukcja Goplany z "Balladyny" czy realizujące ideę bioobiektów "Buty Millionera" ze spektaklu "Nadobnisie i Koczkodany". Na pokaz złożą się także unikatowe materiały archiwalne oraz zrekonstruowana garderoba aktorska, dzięki którym widzowie będą mogli poznać sposoby funkcjonowania kostiumów w zespole Cricot 2.

Prezentacji towarzyszyć będzie interdyscyplinarny program edukacyjny kierowany do szerokiego grona odbiorców, w tym także do osób z niepełnosprawnościami. W przestrzeni ekspozycji powstanie szwalnia wolnych interpretacji i twórczych działań warsztatowych.
Sąsiedztwo dwóch wystaw – stałej "Tadeusz Kantor. Widma" oraz czasowej "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" będzie unikalną możliwością tak wielowymiarowego poznania twórczości reżysera.

Kuratorzy: Justyna Droń, Bogdan Renczyński
Wernisaż: 6 lipca, godzina 18:00
Godziny otwarcia: czwartek – niedziela, 11:00 – 19:00
Miejsce: CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2–4, Kraków. Sala wystaw czasowych

Zobacz więcej na temat: Tadeusz Kantor