Polskie Radio
Section05

Tadeusz Kantor

Szajna, Grotowski i Kantor jako niewyczerpane źródło pamięci

- Na początku myślałam, że to będzie jednorazowa impreza, która przypomni Rzeszowowi i całemu światu, że tych trzech wielkich reformatorów teatru wywodzi się z ziemi rzeszowskiej. Grotowski i Szajna urodzili się w Rzeszowie, a Kantor w Wielopolu, czyli mówimy o promieniu 40 km - mówiła w Dwójce Aneta Adamska-Szukała, dyrektor artystyczna festiwalu "Źródła Pamięci".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Józef Szajna Jerzy Grotowski festiwal teatralny Zobacz także TEATR KULTURA Monika Zając Rzeszów

Cricoteka na 10-lecie nowej siedziby. "Ten budynek determinuje naszą obecność w mieście"

"10 na 10" to hasło obchodów 10. rocznicy nowej siedziby krakowskiej Cricoteki. - To, w jaki sposób ten budynek żyje, w jaki sposób żyje jego bryła, niezależnie od tego, co dzieje się w środku, jest tematem bardzo ważnej dyskusji. Będziemy zapraszać do niej grono najlepszych specjalistów, którzy pracują w architekturze. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ ten budynek determinuje też naszą obecność w mieście - mówiła w Dwójce Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.
Zobacz więcej na temat:  jubileusz wystawa Dwójka Kraków Justyna Nowicka Cricoteka KULTURA Jerzy Bereś

"Maria Stangret. Gra w miejsca". Wystawa w krakowskiej Cricotece

Maria Stangret nie miała łatwego życia - jako żoną Tadeusza Kantora prowadziła ich krakowski dom, potem także dom w Hucisku, zajmowała się wszystkimi życiowymi potrzebami, podejmowała licznych gości męża, a nade wszystko, jako aktorka Cricot 2 poświęcała mnóstwo energii teatrowi, w tym - rozlicznym podróżom po świecie. Siłą rzeczy, na własną twórczość miała ograniczony czas i miejsce. O twórczości artystki mówił dr Lech Stangret, historyk sztuki, kurator, prezes Fundacji im. Tadeusza Kantora.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

"Ambalaże determinowały rozwój twórczości Tadeusza Kantora"

- W pierwszej kolejności Tadeusz Kantor postanowił opakować przedmiot. Sięgnął do bardzo typowej dla niego grupy przedmiotów prostych, związanych z codziennością i użytecznością. Zaczął przyklejać do płócien torby: papierowe, nylonowe, przemysłowe, przewiązane sznurkiem, zaś w warstwie tytułu próbował nadać rangę temu, co zostało przez niego opakowane - mówiła w Dwójce Małgorzata Paluch-Cybulska, kuratorka wystawy "Opakować!", którą od 1 sierpnia można oglądać w Cricotece.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Jakub Kukla KULTURA Kraków Dwójka

Cricoteka. Kostium teatralny jako autonomiczne dzieło sztuki

- W połowie lat 80. Tadeusz Kantor zdecydował, że stworzy kolekcję dzieł, które chciałby, żeby zostały dla przyszłych pokoleń. Stworzył kolekcję obiektów, ale - co ważne - od razu włączył do niej kilka kostiumów - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, gdzie od czwartku (7.07) oglądać będzie można wystawę "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora".
Zobacz więcej na temat:  Kraków wystawa TEATR Dwójka Justyna Nowicka