Polskie Radio
Section05
Tadeusz Kantor

"Maria Stangret. Gra w miejsca". Wystawa w krakowskiej Cricotece

Maria Stangret nie miała łatwego życia - jako żoną Tadeusza Kantora prowadziła ich krakowski dom, potem także dom w Hucisku, zajmowała się wszystkimi życiowymi potrzebami, podejmowała licznych gości męża, a nade wszystko, jako aktorka Cricot 2 poświęcała mnóstwo energii teatrowi, w tym - rozlicznym podróżom po świecie. Siłą rzeczy, na własną twórczość miała ograniczony czas i miejsce. O twórczości artystki mówił dr Lech Stangret, historyk sztuki, kurator, prezes Fundacji im. Tadeusza Kantora.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Tadeusz Kantor

"Ambalaże determinowały rozwój twórczości Tadeusza Kantora"

- W pierwszej kolejności Tadeusz Kantor postanowił opakować przedmiot. Sięgnął do bardzo typowej dla niego grupy przedmiotów prostych, związanych z codziennością i użytecznością. Zaczął przyklejać do płócien torby: papierowe, nylonowe, przemysłowe, przewiązane sznurkiem, zaś w warstwie tytułu próbował nadać rangę temu, co zostało przez niego opakowane - mówiła w Dwójce Małgorzata Paluch-Cybulska, kuratorka wystawy "Opakować!", którą od 1 sierpnia można oglądać w Cricotece.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor wystawa Jakub Kukla KULTURA Kraków Dwójka

Cricoteka. Kostium teatralny jako autonomiczne dzieło sztuki

- W połowie lat 80. Tadeusz Kantor zdecydował, że stworzy kolekcję dzieł, które chciałby, żeby zostały dla przyszłych pokoleń. Stworzył kolekcję obiektów, ale - co ważne - od razu włączył do niej kilka kostiumów - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, gdzie od czwartku (7.07) oglądać będzie można wystawę "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor Kraków wystawa TEATR Dwójka Justyna Nowicka