IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 13:00
W tym roku IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" odbędzie się w Krakowie w terminie 28 sierpnia-5 września 2022. Warto wziąć w nim udział i poznać bliżej kulturę i sztukę naszych wschodnich sąsiadów.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. pras.

Festiwal jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym zainicjowanym przez Fundację Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Jego celem jest upowszechnianie kultury teatralnej wśród młodego pokolenia z całego świata. Tegoroczne motto festiwalu brzmi: "Zdejmując maski" - i to właśnie do niego nawiązywać będą prezentowane sztuki teatralne.

Przygotowując się do tegorocznej edycji, organizatorzy planowali ją jako post-covidove wydarzenie prezentujące ukraińską kulturę. Jednak w związku z eskalacją wojny w Ukrainie chcemy pokazać publiczności ten kraj jako naród, który od setek lat walczy o swoją wolność, tożsamość i tradycję. W tym znaczeniu motto festiwalu zyskuje zupełnie nowy wymiar.

Festiwal będzie gościć aż 15 teatrów z Ukrainy (w tym z Mariupola, Siewierodonecka, Sum, Charkowa, Winnyci, Połtawy) Polski oraz Węgier. Po spektaklach będą miały miejsce dyskusje z artystami.

Poza tym, w ramach wydarzenia, odbędzie się także zbiórka pieniędzy na zakup dwóch helikopterów medycznych, które zostaną przekazane ukraińskim wojskowym.

Program oraz szczegóły dotyczące festiwalu "Wschód-Zachód", a także bilety na poszczególne spektakle można znaleźć na stronie www.wschod-zachod.com.pl.


Organizatorzy:
Fundacja Widowisk Masowych
Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie

Patronat medialny – Program 2 Polskiego Radia

Zobacz więcej na temat: patronat