REKLAMA

Festiwal Opera Rara 2023

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 16:25
Festiwal Opera Rara jest wierny swojej misji polegającej na dawaniu nowej szansy utworom zapomnianym, zaniedbanym, pomijanym. W nadchodzącej edycji pojawią się trzy wielkie dzieła reprezentujące trzy różne muzyczne epoki: „Tamerlano” Vivaldiego (barok), „Lucio Silla” Mozarta (klasycyzm) oraz „Das Paradies und die Peri” (romantyzm). To utwory wyjątkowe a wykonywane niezwykle rzadko, które warto przypominać, by publiczność mogła wreszcie je poznać i cieszyć się ich pięknem.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

„Lucio Silla” to opera napisana przez nastoletniego jeszcze Mozarta dla Mediolanu. Mimo młodego wieku kompozytor rysuje tu bardzo dojrzałe muzycznie i psychologicznie portrety bohaterów oraz sytuacje pełne dramatycznej prawdy. Tworząc „Lucio Sillę” miał do dyspozycji nadzwyczajną obsadę, w związku z tym i dzisiaj dla jego wykonania potrzeba grona wybitnych śpiewaków zdolnych podołać wyzwaniom tej wymagającej partytury. W tytułowej partii wystąpi Benjamin Hulett, a Capellą Cracoviensis dyrygował będzie Alessandro Moccia.

„Das Paradies und die Peri” to jeden z najbardziej intrygujących utworów Roberta Schumanna. Tytułowa Peri jest dzieckiem upadłego anioła i śmiertelniczki. Próbuje uzyskać dostęp do Raju, z którego została wykluczona ze względu na swoje nieczyste pochodzenie. Ta mistyczna opowieść zainspirowała kompozytora do stworzenia jego najbogatszego utworu wokalno-instrumentalnego. Sceniczne produkcje „Das Paradies…” należą do absolutnej rzadkości — na festiwalu Opera Rara będziemy mieli okazję być świadkami polskiej premiery tego oratorium w wersji teatralnej. Wyreżyseruje ją Cezary Tomaszewski, a w obsadzie znajdzie się Mirjam Mesak i słynny brytyjski tenor Ian Bostridge. Solistami i zespołami Capelli Cracoviensis kierował będzie Jan Tomasz Adamus.

„Tamerlano” to tzw. pasticcio, czyli opera ułożona z muzyki różnych kompozytorów. Jego autorem jest Antonio Vivaldi, który posłużył się przy jego tworzeniu w dużej mierze swoją własną, wcześniej już istniejącą, muzyką, a także kompozycjami Hassego, Giacomellego i Broschiego. To prawdziwe święto ludzkiego głosu, istny róg obfitości porywających melodyjnym zmysłem i wirtuozerią arii, ale też historia o pysze władzy i jej fatalnych konsekwencjach. Międzynarodową obsadę solistów i Accademię Bizantinę poprowadzi jej szef artystyczny: włoski klawesynista i dyrygent Ottavio Dantone.

PROGRAM

Wolfgang Amadeus Mozart
LUCIO SILLA
wersja koncertowa

Florie Valiquette
Benjamin Hulett
Dorota Szczepańska
Margarita Slepakova
Joanna Radziszewska

Capella Cracoviensis
Alessandro Moccia

Teatr Słowackiego

16.02 czwartek 19:00 - 22:00 cocktail dress welcome
18.02 sobota 18:00 - 21:00 relaxed performance

***

Robert Schumann
DAS PARADIES UND DIE PERI
RAJ I PERI
Cezary Tomaszewski reżyseria
Aleksandra Wasilkowska scenografia kostiumy
Jędrzej Jęcikowski światło

Ian Bostridge
Mirjam Mesak
Solomiia Pavlenko
Monika Korybalska
Zbigniew Malak
Sebastian Szumski

Capella Cracoviensis
Jan Tomasz Adamus

Teatr Łaźnia Nowa

23.02 czwartek 19:00 - 21:00 cocktail dress welcome
24.02 piątek 19:00 - 21:00 smart casual attire
25.02 sobota 18:00 - 20:00 relaxed performance

***

Antonio Vivaldi
TAMERLANO
wersja koncertowa

Gianluca Margheri
Filippo Mineccia
Delphine Galou
Shaked Bar
Federico Fiorio
Arianna Vendittelli

Accademia Bizantina
Ottavio Dantone

Teatr Stary

26.02 niedziela 18:00 - 21:00 cocktail dress welcome
operararakrakow.pl