Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet "On the Road vol. 2."

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 15:33
5 maja 2023 roku nakładem wydawnictwa For Tune ukaże się płyta "On the Road vol. 2." Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.
Plansza zapowiadająca płytę
Plansza zapowiadająca płytęFoto: materiały prom.

Jan Ptaszyn Wróblewski - wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Jak mówi o nim Andrzej Dąbrowski: Niewysokiego wzrostu, a wielki człowiek, genialny muzyk, wspaniały aranżer, znakomity facet, guru naszego jazzu.

Na scenie zadebiutował w 1956 roku z Sekstetem Krzysztofa Komedy na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie. W 1958 roku jako pierwszy w historii muzyk zza „żelaznej kurtyny”, pojawił się na słynnym festiwalu w Newport, gdzie z International Youth Band akompaniował Louisowi Armstrongowi. Grał z najwybitniejszymi, m.in.: Krzysztofem Komedą, Andrzejem Kurylewiczem, Andrzejem Trzaskowskim, Jerzym Milianem, Romanem „Guciem” Dylągiem, Jerzym Matuszkiewiczem, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim. Jest autorem niezliczonej ilości kompozycji, które do dzisiaj wykonuje na koncertach. Tworzył także muzykę filmową (Pan Anatol szuka miliona, Niech żyje miłość) oraz piosenki śpiewane przez wielu znanych wykonawców, m.in.: Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz, Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Zauchę czy zespół Alibabki. Dwie z nich Zielono mi (1970) i Żyj kolorowo (1979) uzyskały główne nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Komponował także utwory symfoniczne. Już w 1967 roku jego partytura K.K's Talkin' to the Band otrzymała III nagrodę na konkursie kompozytorskim w Pradze.

Od blisko 70. współtworzy historię polskiego jazzu. A czyni to wspaniale, z wielką klasą, fenomenalną muzyczną intuicją, wiedzą i wyobraźnią. Któż nie kojarzy – już po pierwszych nutach – jakże charakterystycznego brzmienia jego saksofonu... Kogo z nas nie ujął kapitalną narracją, erudycją, pięknym językiem i znakomitymi – szytymi na miarę – puentami w „Trzech kwadransach jazzu”... Ta kultowa już dziś audycja to nieoceniona kronika przemian w muzyce improwizowanej, swoista kopalnia wiedzy o powojennej erze jazzu.

On the Road jest wyjątkowym wydawnictwem, pierwszym i jak do tej pory jedynym, obejmującym tak długi okres spotkań Maestro Ptaszyna i jego kwartetu z miłośnikami jazzu. Utwory na płytę wybrał sam Lider, wszystkie pochodzą z sesji koncertowych z lat 2003–2020. On the Road Vol. 2 zawiera pięć kompozycji: Trzydzieści osiem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, „Doxy” Sonny’ego Rollinsa, Autumn Nocturne Josefa Myrowa, Billie’s Bounce Charliego Parkera oraz We’ll Be Together Again Carla Fischera. Fantastyczne granie! Skład kwartetu ukształtował się w połowie lat dziewięćdziesiątych, ma na koncie doświadczenie niezliczonej ilości koncertów i nagrań, przekładające się na absolutnie unikatowe współbrzmienie. Ptaszynowi towarzyszy znakomita sekcja rytmiczna: Wojciech Niedziela (fortepian), Marcin Jahr (perkusja) oraz w różnych utworach basiści Jacek Niedziela-Meira, Maciej Garbowski oraz Andrzej Święs. Nagrania na drugim krążku On the Road pochodzą z koncertów w Klubie Perspektywy w Ostrowcu Świętokrzyskim (2003), w Pałacu w Ostromecku podczas Festiwalu Drums Fusion (2008), w Miejskim Domu Kultury w Słupcy (2009) oraz z Podlasie Jazz Festival w Białej Podlaskiej (2020).

Ta płyta ma dla mnie szczególne znaczenie – mówi Jan Ptaszyn Wróblewski – ponieważ jest zrealizowana w zupełnie inny sposób niż jakiekolwiek inne moje płyty. Jest to bowiem selekcja z bardzo obszernego materiału, z bardzo dużego okresu, nagrań realizowanych na festiwalach, czasami w klubach... Po prostu miałem tych taśm niesamowicie wiele i mogłem sobie pozwolić na wybranie z nich tego, co wydawało mi się najciekawsze.

Płyta ukaże się 5 maja 2023 roku nakładem wydawnictwa For Tune.