World Opera Day. Festiwal Opera Rara Kraków włącza się w obchody

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 11:00
25 października świętujemy World Opera Day. Festiwal Opera Rara Kraków włącza się w jego obchody, prezentując pierwsze prawdziwe arcydzieło w historii gatunku - "Orfeusza" Claudia Monteverdiego oraz recitale dwóch wybitnych śpiewaków: Iana Bostridge'a i Philippe'a Jaroussky'ego.
World Opera Day. Festiwal Opera Rara Kraków włącza się w obchody
World Opera Day. Festiwal Opera Rara Kraków włącza się w obchodyFoto: Mat. pras.

Światowy Dzień Opery ma przypominać, że — podobnie jak inne sztuki — opera jest nie tylko rozrywką, ale ma istotne znaczenie społeczne. Edukuje emocjonalnie, uczy empatii, pomaga spotkać ludzi, ośmiela do wyrażania siebie, otwiera umysł. Przypominając o ogólnoludzkich uniwersalnych wartościach, staje się antidotum na fundamentalizm.

W Krakowie World Opera Day uczczone zostanie koncertowym wykonaniem utworu, który przedefiniował dopiero co powstały gatunek opery i wytyczył kierunek jego rozwoju. Chodzi oczywiście o "L'Orfeo" Claudia Monteverdiego z 1607 roku. Na estradzie pojawi się L'Arpeggiata wraz ze swoją charyzmatyczną założycielką Christiną Pluhar. W obsadzie międzynarodowy zestaw wspaniałych solistów. W roli tytułowej wystąpi francuski tenor Cyril Auvity, Eurydyką będzie Natalia Kawałek, Muzyką i Prozerpiną Céline Scheen, a Posłanką Luciana Mancini (środa 25.10, ICE Kraków, godz. 19:00).

W niedzielę 29.10 (Teatr Słowackiego, godz. 19:00) spotkanie z pieśnią. Ian Bostridge — jeden z absolutnie największych dzisiaj interpretatorów lieder — z Saskią Giorgini przy fortepianie wykona dwa romantyczne cykle: "An die ferne Geliebte" ("Do dalekiej ukochanej") Beethovena i "Schwanengesang" ("Łabędzi śpiew") Schuberta — zbiór ostatnich, wydanych już pośmiertnie, pieśni kompozytora.

W czwartek 9.11 (Teatr Słowackiego, godz. 19:00) święto wokalnej wirtuozerii: francuski kontratenor Philippe Jaroussky, któremu będzie towarzyszył zespół Le Concert de la Loge prowadzony przez Juliena Chauvina, zaśpiewa arie Hassego, Jommellego, Traetty i innych późnobarokowych twórców pisane dla największych śpiewaków epoki — epoki, która ponad wszystko uwielbiała w operze to, co olśniewające: śpiew ozdobny w jego najbardziej popisowym i wyrafinowanym wcieleniu oraz kontrasty skrajnych emocji.

Oprócz tego specjalny koncert 1 listopada. W kościele św. Katarzyny o godz. 19:30 Christina Pluhar po raz pierwszy w karierze zadyryguje legendarnym Requiem Mozarta, prowadząc orkiestrę i chór Capelli Cracoviensis.

szczegóły: www.operararakrakow.pl

Zobacz więcej na temat: patronat