REKLAMA

Różewicz - in memoriam. Koncert Karoliny Cichej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 11:00
Koncert, który odbył się w pierwszą rocznicę śmierci poety w Studiu PR im. W. Lutosławskiego.
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Tadeusz Różewicz napisał kiedyś, że "rozwód poezji współczesnej z muzyką jest faktem dokonanym". Tymczasem jego wiersze tylko z pozoru są niemuzyczne. Okazuje się, że ich rytm narzuca niekiedy zaskakująco współczesną stylistykę: punkrockową, hip-hopową, reggae. Oczywiście nie pasuje do tych wierszy dykcja krainy łagodności, mgiełkowa melodyjność, pląsy na łące. Wiersze Różewicza sugerują mocną muzykę. Jej połamanie wynika z samej struktury tekstów: niespokojnych, porozrywanych na fragmenty. Różewicz, którego chciałam pokazać to Różewicz ponowoczesny, apokaliptyczno-komiczny, Różewicz ironiczny i liryczny.

Kontakty Różewicza ze światem w ostatnich latach nie były częstą sprawą. Dostąpiłam tego przywileju, poeta udzielił mi pozwolenia na dopisanie muzyki do swoich wierszy. Tak powstała płyta "Do ludożerców", której materiał zaprezentuję na koncercie. Będzie w nim też miejsce na dokonanie dalszej podróży w głąb twórczości Różewicza. Do jego pierwszych, tych młodzieńczych, tych wojennych tekstów. Wszak, jak chciał nam to uzmysłowić, żyjemy zawsze w jakiejś sytuacji granicznej, jakby w przededniu: "czarne plamy są białe / przed trzecią promienną gwiezdną wojną".     

Karolina Cicha

***

Skład:

Karolina Cicha: wokal, klawisze, akordeon, przeszkadzajki

Piotr Domagalski – bas, kontrabas

Paweł Stankiewicz – gitara elektryczna i klasyczna

Witek Wilk – perkusja

<

Na retransmisję w "Filharmonii Dwójki" zapraszamy w sobotę (25.04) w godz. 19.00-22.30. Program poprowadzi Adam Suprynowicz.

 

jp/mm

Zobacz więcej na temat: koncert Tadeusz Różewicz

Czytaj także

"Nowa Tradycja": zwycięstwo Cichej & Spółki!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 20:06
Zespół Cicha & Spółka został laureatem Grand Prix XVI Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja"! Karolina Cicha otrzymała ponadto Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena za osobowość i ekspresję sceniczną!
rozwiń zwiń