Polskie Radio
Section05
koncert

Iwona Sobotka: u Straussa mocno przebija jego samoświadomość

- Ta cała głębia rozumienia świata, rozumienia siebie wychodzi w każdym z utworów Straussa. Jednocześnie ta ogromna przestrzeń… Biorąc pod uwagę, że pod koniec swojego życia mieszkał niedaleko Garmisch-Partenkirchen i miał niesamowity widok na góry, wiadomo już dlaczego - mówiła w Dwójce śpiewaczka Iwona Sobotka, solistka koncertu, który w sobotę (23.09) zainaugurował nowy sezon Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert śpiew Beata Stylińska studio im. Witolda Lutosławskiego Dwójka

Michał Klauza: wybraliśmy program, który jest wizytówką muzyków orkiestry

- Dobór programu jest taki, by dać nam wszystkim szansę rozpoczęcia tego sezonu w jak największym, a właściwie pełnym składzie etatowym - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W sobotę, 23 września OPRW zainaugurowała nowy sezon artystyczny koncertem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Gustav Mahler Jakub Kukla muzyka klasyczna MUZYKA

Solidarność z pogranicznikami. Dziś koncert w Mielniku w ramach "Łańcucha poparcia"

W Mielniku na Podlasiu odbędzie się dzisiaj (o godz. 17.30) "Łańcuch poparcia" - akcja wyrażająca solidarność z polskimi żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej, chroniącymi granice naszego kraju. W ramach wydarzenia zorganizowany zostanie koncert, który o godz. 18 wyemituje TVP 1. "Łańcuch poparcia" jest częścią akcji "Murem za polskim mundurem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie Podlasie Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo żołnierze wojsko straż graniczna granica Agnieszka Holland koncert

"Korzyński Ultimate" - wyjątkowy koncert w Studiu im. W. Lutosławskiego

- Andrzej Korzyński jako kompozytor miał nieograniczony horyzont: od przepięknych melodii w piosenkach, przez wręcz hollywoodzką muzykę do "Srebrnego globu", aż do "Diabła", gdzie jest pełno hałasu i przesterowań. Dzieła Korzyńskiego wciąż mnie zaskakują, na tym koncercie chcemy pokazać ich szerokie spektrum - mówił w Dwójce Dominik Strycharski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Korzyński kompozytor koncert koncerty w Polskim Radiu Dwójka Dominik Strycharski Paweł Siwek

Sheku Kanneh-Mason: ten sezon BBC Proms był wspaniały

- To były bardzo dobre koncerty. Mnie się poszczęściło i udało mi się na kilka dotrzeć. Dobre były zarówno programy koncertowe, jak i poziom wykonawczy. Do tego dochodzi atmosfera. Ludzie uczestniczą w BBC Proms z miłości do muzyki i to po prostu czuć. Myślę, że to właśnie sprawia, że nastrój tych koncertów jest niepowtarzalny - mówił w Dwójce wiolonczelista Sheku Kanneh-Mason, który w sobotę (9.09) wystąpił w koncercie Last Night Of The Proms 2023 (Ostatnia Noc Promsów).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert bbc proms Karol Furtak MUZYKA Londyn

Mateusz Pospieszalski zaprasza na koncert na 20. urodziny Instytutu Teatralnego

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego kończy 20 lat, a z tej okazji zaprasza na koncert muzyki filmowej pt. "Tak brzmi teatr". - Są oczywiście wspaniali goście. Będzie Grzegorz Turnau, będzie Sonia Bohosiewicz, będzie Ewa Konstancja Bułhak, będzie Marcin Januszkiewicz - wylicza reżyser wydarzenia Mateusz Pospieszalski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty w Polskim Radiu Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Mateusz Pospieszalski Paweł Siwek

Christoph Eschenbach: muzyka Pendereckiego miała wielki wpływ na moje życie

- Znałem Krzysztofa Pendereckiego i bardzo go ceniłem. Wciąż cenię. Był nie tylko jednym z największych polskich, ale po prostu jednym z największych kompozytorów XX wieku w ogóle. Wykonywałem wiele jego utworów. Ta muzyka jest mi bardzo bliska, miała zresztą również wielki wpływ na moje życie - mówił w Dwójce maestro Christoph Eschenbach, który w czwartek (7.09) poprowadził koncert inaugurujący 58. Festiwal Wratislavia Cantans.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans koncert Narodowe Forum Muzyki Dwójka Jakub Kukla Andrzej Kosendiak Krzysztof Penderecki Ludwig van Beethoven

Koncert Niepodległości. "Dedykujemy go przede wszystkim kobietom związanym z Gdańskiem"

- Dzisiejszy koncert będzie poświęcony Polkom zaangażowanym w obronę i odbudowę naszej niepodległości. Z uwagi na lokalizację jest on dedykowany przede wszystkim trzem postaciom ściśle związanym z Gdańskiem, mniej lub bardziej tragicznie - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek "Wiejski" Górski - producent, scenarzysta i reżyser VIII Koncertu Niepodległości w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  koncert niepodległość Roch Siciński Dwójka Gdańsk MUZYKA 1 września

Lukáš Vondráček: kocham muzykę za uniwersalność

- Najbardziej kocham muzykę za jej uniwersalność. Z drugiej jednak strony oczywiście jako Czech staram się w pewnym sensie promować czeską muzykę za granicą. Zwłaszcza Józefa Suka - mam wrażenie, że jego utwory, zwłaszcza te na fortepian, nie są powszechnie znane, a szkoda, bo to chyba mój ulubiony czeski kompozytor - mówił w Dwójce Lukáš Vondráček, który wystąpił z recitalem w czwartek (31.08) na 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert fortepian Dwójka MUZYKA Monika Zając

Koncert Niepodległości "Niepokorne", poświęcony kobietom zasłużonym dla historii Polski

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 16 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz scenarzysta, reżyser i producent Jacek Górski. W tym roku Koncert Niepodległości odbędzie się po raz ósmy i – pod nazwą "Niepokorne" – będzie poświęcony kobietom zasłużonym dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Gdańsk 1 września koncert kobieta Anna Walentynowicz Danuta Siedzikówna niepodległość Trójka

Consone Quartet: u Beethovena narracja pełna jest zakrętów

- Muzyka Beethovena jest zwykle wielkim wyzwaniem wykonawczym, ale jednocześnie jest bardzo pociągająca. Oczywiście Beethoven jest klasykiem i w pewnym sensie podąża za wszelkimi modami klasycyzmu, na czele z wykorzystaniem formy sonatowej itd. Jednak swoją muzyką nie daje on poczucia relaksu, mówiąc kolokwialnie, nie odpuszcza słuchaczowi - mówiła w Dwójce Magdalena Loth-Hill z zespołu Consone Quartet, który wystąpił we wtorek (29.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert Karol Furtak kwartet smyczkowy Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven

Festiwal "Trans/misje Balticum 2023": łączy kultury narodów, które mają wspólną przeszłość

Polska, Łotwa, Ukraina, Litwa i nieobecna w tym roku Białoruś, choć są bardzo różne, mają przecież ogromne wspólne dziedzictwo. A te można wyrazić poprzez twórczość. Stąd wywodzi się idea Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023", który łączy kultury narodów mających wspólną przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wilno Litwa Łotwa Ukraina Białoruś TEATR wystawa koncert Justyna Grabarz Trójka