Koncert NOSPR pod okiem Okko Kamu. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:00
Zapraszamy na wieczór z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją fińskiego dyrygenta.
Okko Kamu
Okko KamuFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Podczas koncertu w Katowicach nie zabraknie również innego skandynawskiego akcentu - w trakcie wieczoru zostanie wykonana "Scena z żurawiami" fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa oraz II Symfonia "Cztery temperamenty" Carla Nielsena. Pierwszy z tych utworów został został przygotowany na smyczki, dwa klarnety (symbol żurawi) i dwa kotły. To poetycka ewokacja bezkresu północnego nieba, sił losu i ukojenia w śmierci. II Symfonia to z kolei satyryczna alegoria czterech, którąCarl Nielsen zobaczył w zelandzkiej gospodzie.

Ponadto w Katowicach zabrzmi Koncert g-moll Maxa Brucha - utwór, który czerpie z tradycji mendelssohnowskiej (brak ekspozycji orkiestrowej, organiczne spojenie kolejnych części, nietypowe umiejscowienie kadencji), rozszerzając ją o oryginalne rozwiązania własne. Szczególną uwagę zwraca potraktowanie części pierwszej jako wstępu (Vorspiel), co sprawia, że punkt ciężkości przesuwa się na ogniwo drugie, o charakterze urzekającej romancy. Finał zaokrągla tę formę efektownym tańcem z epizodami lirycznymi.

Program:

Jean Sibelius Scena z żurawiami; Max Bruch I Koncert skrzypcowy; Carl Nielsen II Symfonia "Cztery temperamenty"

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Okko Kamu, solista: Boris Belkin - skrzypce

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" w piątek (20 stycznia) w godz. 19.30-22.00 zapraszają Adam Suprynowicz i Grzegorz Dąbrowski.

materiały prasowe/mz/bch

Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna Jean Sibelius