Polskie Radio
Section05
muzyka klasyczna

POLIN Music Festival już po raz szósty. "Ta edycja wydaje się najbardziej skierowana na młodych"

POLIN Music Festival to jedna z najważniejszych imprez muzycznych organizowanych nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce. W tym roku odbędzie się po raz szósty. - Ta edycja wydaje mi się najbardziej skierowana na to, co żywe, na to, co dzieje się teraz - zwraca uwagę Kajetan Prochyra, kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN. 
Zobacz więcej na temat:  Kajetan Prochyra muzeum żydów polskich POLIN Paweł Sztompke muzyka żydowska muzyka klasyczna MUZYKA

Tomasz Radziwonowicz zaprasza na 25. urodziny orkiestry Sinfonia Viva

W pierwszym roku mieliśmy trzy czy cztery koncerty, a potem już osiemnaście. Rekordowy był rok 2008, 10-lecie, kiedy mieliśmy ponad 50 koncertów. Do dziś są trzy czy cztery osoby, które grają od samego początku - tak o orkiestrze Sinfonia Viva mówił jej założyciel Tomasz Radziwonowicz. Zespół działa już 25 lat, i z tej okazji zaprasza na koncert do Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek skrzypce orkiestra Sinfonia Viva muzyka klasyczna jubileusz Tomasz Radziwinowicz instrumentaliści Dwójka studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Cuore Piano Trio - połączeni wskutek obowiązków na uczelni

- Przez pierwsze pół roku to był duet. Potem Szymon zapytał mnie, czy nie chciałabym z nim zagrać trio. Miał to być tylko jeden semestr, żeby zaliczyć przedmiot, jakim jest kameralistyka. Z jednego semestru i jednego koncertu wyszły kolejne propozycje, różne trasy koncertowe i w ten sposób gramy już od siedmiu lat - mówiła w Dwójce Zuzanna Małgorzata Budzyńska z Cuore Piano Trio. We wtorek (23.01) ukazał się debiutancki krążek grupy - "Never Twice the Same".
Zobacz więcej na temat:  płyta muzyka klasyczna Wiedeń MUZYKA KULTURA Dwójka Cuore Piano Trio

Andrzej Bauer przed Festiwalem "Łańcuch XXI": Witold Lutosławski pracował z niezwykłą kulturą

- Mistrz był niezwykle wymagający, ale pracował zawsze z niezwykłą kulturą i z niezwykłą delikatnością - tak o Witoldzie Lutosławskim mówił prof. Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. 20 stycznia w Warszawie rozpocznie się Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI". 
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Jakub Kukla Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego dyrygent muzyka klasyczna Andrzej Bauer

Teresa Żylis-Gara. Z wizytą w salonie imienia śpiewaczki [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Teresa Żylis-Gara była jedną z najwybitniejszych wokalistek naszych czasów, solistką największych teatrów operowych świata, z nowojorską Metropolitan Opera, mediolańską La Scalą czy wiedeńską Staatsoper na czele. Odeszła 28 sierpnia 2021. Podczas audycji Marek Miczulski oprowadził nas po Salonie Teresy Żylis-Gary w Krynicy, w którym znajdują się osobiste pamiątki śpiewaczki i fragmenty oryginalnego wyposażenia apartamentów Maestry. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Teresa Żylis-Gara Adam Rozlach opera