Polskie Radio
Section05
muzyka klasyczna

Chopin w interpretacji znakomitości młodszego pokolenia

W "Koncercie Chopinowskim" zaprezentowaliśmy najnowsze nagranie pianisty Szymona Nehringa, wiolonczelisty Marcina Zdunika i altowiolisty Ryszarda Groblewskiego. W audycji można posłuchać pierwszego w historii fonografii nagrania chopinowskiego Tria fortepianowego g-moll op. 8 w wersji z altówką zamiast skrzypiec, a także Introdukcji i Poloneza C-dur op. 3 w oryginalnej już postaci - na fortepian i wiolonczelę (płyta Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina 2020).
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

30. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska w PR24: crème de la crème Mozarta

- Muzyka jest jak język obcy. Gdy ją poznamy, to zaczniemy się poruszać w przestrzeniach, które początkowo wydają się być nieznane - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska. 7 maja Galą Mozart Night zainaugurowano 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart muzyka klasyczna Alicja Węgorzewska KULTURA opera Warszawska Opera Kameralna

Dardanus z Budapesztu

Na takie albumy warto czekać. W Płytomanii: węgierskie nagranie Dardanusa Jean’a-Philippe’a Rameau (Orchestra Orfeo), intrygująca interpretacja Księżycowego Pierrota Arnolda Schönberga (którą przygotowała Patrycja Kopaczyńska) oraz muzyka fortepianowa Karola Szymanowskiego w interpretacji hiszpańskiej pianistki Patricii Arauza (która nie tak dawno sensacyjnie wygrała Płytowy Trybunał Dwójki z Wariacjami op. 3).
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Jacek Hawryluk Dwójka

Capella Cracoviensis z nagraniami Haydna. "Chcemy być z tą muzyką na co dzień"

- To jest zdarzenie niezapomniane. Granie na luzie tych symfonii pozwala w ludzki sposób spojrzeć na repertuar i pozwala stwierdzić że Haydn może nam towarzyszyć codziennie. To odbrązowienie kompozytora jest inspirujące - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus - szef Capelli Cracoviensis, która nagrała symfonie austriackiego kompozytora na płytach winylowych.
Zobacz więcej na temat:  Capella Cracoviensis Joseph Haydn muzyka klasyczna Dwójka Jakub Kukla MUZYKA