Andrzej Boreyko: nasza orkiestra pokazała poziom

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 21:53
- To jest okazja dla nas wykazania się. Dla każdego muzyka osobno i dla całej orkiestry. W 1913 roku ten utwór wydawał się nie do zagrania. Jest tam sporo trudności i dla dyrygenta, i dla muzyków - mówił o "Święcie wiosny" Igora Strawińskiego maestro Andrzej Boreyko.
Audio
  • Rozmowa z maestro Andrzejem Boreyką (Filharmonia Dwójki)
Andrzej Boreyko
Andrzej BoreykoFoto: PR2

Wspominając inaugurację nowego sezonu artystycznego 2019/2020 w październiku 2019 roku w Filharmonii Narodowej, dyrektor artystyczny poinformował, że już niebawem przestaniemy przypominać sobie koncerty, a zaczniemy w nich uczestniczyć, choć niekoniecznie od razu bezpośrednio. - Już wkrótce rozpocznie działalność Filharmonia Narodowa, muzycy, chór, orkiestra. Najpierw na pewno będą to koncerty bez publiczności, ale lepiej bez publiczności niż bez koncertów - podkreślił dyrygent.

Za nami długie tygodnie bez prób i koncertów. - Jesteśmy stęsknieni za muzyką, za graniem, za tym, żeby dzielić się tym, co umiemy. Najwyższy czas zacząć pracować - stwierdził Andrzej Boreyko. - Planujemy inaugurację sezonu na początku października, ale ze względu na pewne restrykcje, nie będzie to wielkie dzieło, jak to było w zeszłym roku, ale myślimy o tym, żeby chór i orkiestra mogły się pokazać.

Tymczasem przebieg koncertu inauguracyjnego 2019/2020 był zaskakujący. - Dla mnie konstruowanie programów jest czymś, co uwielbiam robić. To rodzaj mojego hobby, ale tym razem miałem twardy orzech do zgryzienia - zaznaczył maestro. - Ten program zajął mi bardzo dużo czasu zanim byłem zadowolony. Koncert inauguracyjny nie może odbyć się bez udziału chóru, szukałem utworu, który najlepiej nadawałby się na tę okazję.

Ostatecznie decyzję pomogły podjąć bieżące rocznice. - Zdecydowałem, że najlepszym wariantem będzie Veni Creator Szymanowskiego. Sezon 19/20 to jest sezon, w którym ten utwór świętuje swoje 90-lecie. Prawykonanie odbyło się w Filharmonii Narodowej - opowiadał muzyk. - Utwór uroczysty, piękny, nie za długi, ale pozwalający naszemu chórowi i naszej orkiestrze pokazać się z różnych stron w majestatycznym dźwięku. - ocenił Andrzej Boreyko. - Poza tym tekst polski Veni Creator, który został napisany przez Stanisława Wyspiańskiego jest bardzo ciekawy. Kiedy zacząłem zajmować się tym tłumaczeniem okazało się, że Stanisław Wyspiański w 2019 roku świętuje 150-lecie urodzin.

Zaprezentowanie "Święto wiosny" Strawińskiego pozwoliło muzykom pokazać najwyższy poziom umiejętności i przypomnieć tę wyjątkową kompozycję. - Uwielbiam tym dyrygować - przyznał muzyk. - Okazało się, że ten utwór stosunkowo dawno nie był wykonywany w Filharmonii Narodowej. Ostatnio miał być prezentowany dokładnie w dniu tragedii smoleńskiej.

Program koncertu

Karol Szymanowski Veni Creator op.57 na sopran, chór mieszany, organy i orkiestrę, Igor Strawiński Le sacre du printemps;

wyk.: Vesin Ewa ; Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko

Inauguracja sezonu artystycznego Filharmonii Narodowej 2019/2020 (Warszawa, Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa 2019-10-05)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Joanna Grotkowska

Gość: Andrzej Boreyko (dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 15.05.2020