Polskie Radio
Section05

rozmowa

"PrzySłowie". Polski język seksu: jak przełamać tabu w rozmowach o "tych" sprawach?

Jak po polsku mówi się i rozmawia o "tych" sprawach i "tych" rzeczach? Zostawiając na boku kwestię czy w ogóle się rozmawia (oczywiście!) i jak często (to zależy), w swojej audycji Mateusz Adamczyk i jego gościni zastanawiają się nad tym, jakiego języka używamy, aby "o tym" – czyli o seksie – porozmawiać.
Zobacz więcej na temat:  seks społeczeństwo seksualność edukacja język polski Tabu intymność Mateusz Adamczyk Trójka zdrowie

Piszesz książki, żeby zapomnieć, żeby się wyzwolić – mówi o swojej twórczości Andrzej Stasiuk

"Rzeka dzieciństwa" to najnowsza książka Andrzeja Stasiuka, która niedawno się ukazała. To kolejna podróż autora na wschód, ale również, a może przede wszystkim, podróż w przeszłość, do świata dzieciństwa. Do świata, gdzie rzeczywistość łączy się z imaginacją, a z nadrzecznych mgieł wyłaniają się postaci prawdziwe i nierealne. O swoim pisaniu, dzieciństwie, o tym, co najważniejsze, z pisarzem rozmawia prowadzący audycję "Plik Tekstowy" Maks Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Andrzej Stasiuk Max Cegielski Bug rzeka Trójka

Cześć Ciało: bezpieczna, ekspercka przestrzeń o dojrzewaniu dla dzieci, nastolatków i ich rodziców

Rozmowy dojrzewających dzieci z rodzicami są chyba najtrudniejsze – dla obu stron. Szczególnie jeśli padają tzw. trudne pytania: o ciało, jego zmiany, seks. Trudno zapytać i trudno odpowiedzieć. Dlatego nie wszyscy pytają i nie wszyscy odpowiadają… Cześć Ciało zostało stworzone właśnie po to, aby uniknąć milczenia, odpowiedzieć na pytania i zapobiec problemom wynikającym z niewiedzy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci nastolatki rodzice dojrzewanie internet sieć lekarz psychologia Katarzyna Borowiecka zdrowie Trójka

Starość mi się udała. Bo wiem, że już nic nie muszę – mówi Anda Rottenberg

Jest postacią niezwykłą i wyjątkową dla polskiej kultury i sztuki, choć nie tylko. Niedawno skończyła 80 lat i wciąż jest niezwykle aktywna: pisze, redaguje, prowadzi audycje, ogląda, czyta, dyskutuje, bywa. W rozmowie z Michałem Nogasiem mówi o  tym, co sprawia, że dzisiaj wciąż jest tak aktywna, ale także o przeszłości i ciosach, które ją powaliły.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Anda Rottenberg przyjaźń ciekawość aktywność Michał Nogaś Trójka

Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?

Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina dzieci rodzice komunikacja psychologia psychologia dziecięca pedagog Katarzyna Stoparczyk Trójka

Nowy słownik wrażliwości. Jak mówić, by nie ranić i uszanować różnorodność?

– To jak ja mam się do ciebie teraz zwracać? – pytają bezradnie rodzice dzieci, które mówią im o tym, że są niebinarne albo w tranzycji. Jakich słów, nazw i języka potrzebują osoby LBGTQ+, jak ich szukają dla samych siebie, jaką ekspresję ich tożsamość znajduje w słowach. I jak my - bliscy, znajomi i nieznajomi - możemy mówić, by z respektem, zrozumieniem i czułością reagować na to, co nas dziwi i wymyka się schematom?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo osoby LBGTQ+ tranzycja niebinarność dziecko rodzice nastolatki młodzież Klub Trójki Paulina Wilk Aleksandra Plewka Trójka

"Polska Rozmawia". Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach?

Rozmowa to fundament naszego funkcjonowania w społeczeństwie, w którym wiadomo, że ludzie mają różne poglądy. - Dobrze jest się pięknie różnić, ale należy szukać sposobu na to, żeby się dogadać. Żeby się usłyszeć i zrozumieć - mówi w Czwórce Emilia Kaczmarek, koordynatorka projektu "Polska Rozmawia".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo społeczeństwo komunikacja rozwój osobisty szkolenia