Polskie Radio
Section05
rozmowa

Piotr Cyrwus: zawsze szukałem, w życiu i w sztuce, wolności

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami.  Tym razem ich gościem jest Piotr Cyrwus.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Cyrwus Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA SZTUKA serial aktorstwo rozmowa Trójka

Dyskusje w CSW Zamek Ujazdowski - aktualne tematy bez cenzury

- W tym cyklu spotykają się środowiska z Polski i Wielkiej Brytanii, kraju, który przez ostatnie 30 lat przeszedł bardzo dużą zmianę kulturową, więc jest multikulturalny. Często to są goście, którzy tam w kręgach intelektualnych, artystycznych zostali poddani procesowi "kanselacji" - tak Agnieszka Kołek, zastępczyni dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, mówiła o dyskusjach prowadzonych pod hasłem "Napięcia kulturowe".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Ujazdowski Dwójka Jakub Kukla dyskusja rozmowa Wielka Brytania

PKW kwestionuje sprawozdanie finansowe partii Polska 2050. Poseł Zalewski: w tej sprawie doszło do pomyłki

- Decyzja PKW ws. sprawozdania finansowego partii Polska 2050 jest nieprawna i krzywdząca, dlatego zaskarżyliśmy ją do Sądu Najwyższego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Zalewski. Poseł partii Polska 2050 jest przekonany, że w tej sprawie doszło do pomyłki.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia rozmowa Paweł Zalewski Państwowa Komisja Wyborcza Polska 2050 Szymon Hołownia Krzysztof Świątek

Wideorozmowa za kółkiem. Nowe wyposażenie w Teslach

Żyjemy w czasach, w których spotkania coraz częściej mają charakter wirtualny. Szczególnie dotyczy to rozmów zawodowych. Często korzystamy z komunikatorów, dzięki którym możemy widzieć i słyszeć naszego rozmówcę bez wychodzenia z domu. Całkiem niedługo będziemy mogli powiedzieć "bez wychodzenia z samochodu".
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność tesla elon musk zoom wideokonferencje wideopołączenia wideokonferencja rozmowa kamera kamera internetowa

Joseph Kosinski i Claudio Miranda o "Top Gun: Maverick"

Podczas tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE można spotkać wielu niezwykłych gości. Wśród nich byli reżyser Joseph Kosinski oraz Claudio Miranda, zdobywca Oscara za zdjęcia do "Ciekawego przypadku Benjamina Buttona" (2009). Panowie wspólnie zrealizowali już pięć filmów, w tym "Top Gun: Maverick". Ta produkcja okazała się wielkim hitem i największym sukcesem finansowym roku 2022. Rozmawiał z nimi o tym Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Toruń Tom Cruise rozmowa Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

Adam Siwek z IPN: po pomnikach Armii Czerwonej będziemy usuwać miejsca upamiętnień komunistycznych

Demontaż pomników Armii Czerwonej nie zakończy procesu dekomunizacji w Polsce - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek. Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej dodał, że "w dalszej kolejności będą podejmowane także działania zmierzające do likwidacji miejsc upamiętnień komunistycznych, nazwijmy to: działaczami komunistycznym, utrwalaczami władzy ludowej, czy też związanych z utworzeniem Polski Rzeczpospolitej Ludowej."
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA IPN POLSKA Rozmowy Jedynki rozmowa

Dzban, który mrozi, czyli dlaczego dorośli nie mogą dogadać się z dziećmi?

Rodzice często mówią, "że nie potrafią się dogadać ze swoimi dziećmi". Nic dziwnego, skoro język dorosłych różni się od tego używanego przez młodzież. Co więcej, nawet poszczególne grupy wiekowe młodych ludzi mówią różnymi gwarami. Nic dziwnego, że powstają nawet specjalne słowniki tłumaczące "z polskiego na nasze".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski rodzice dzieci młodzież rozmowa Józef Niewiarowski Łukasz Sobolewski Trójka

Druga Polka na K2. Monika Witkowska gościem Trójki

36 lat temu, w dniu swoich imienin (23 czerwca 1986 roku) Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy w ogóle polski himalaista – zdobyła szczyt K2. Miesiąc temu ten wyczyn powtórzyła Monika Witkowska.  – Jest to okazja do tego, by zwrócić uwagę na himalaizm kobiecy w Polsce. Ten himalaizm jest obecny, dziewczyny działają w najwyższych górach, ale mało się o tym mówi – powiedziała himalaistka w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki wspinaczka Broad Peak góry KSIĄŻKA rozmowa Wanda Rutkiewicz