Polskie Radio
Section05

rozmowa

Otwarte studio Czwórki: Czy młodzi się radykalizują? [ZOBACZ WIDEO]

Polityka w dobie internetu i algorytmów na ogromną skalę dociera do najmłodszej grupy polskich wyborców, która przez dekady niechętnie wrzucała swój głos do urny. Teraz jest zupełnie odwrotnie - polityczny światopogląd stał się częścią tożsamości młodych ludzi, którzy w większym stopniu niż inni decydują się poprzeć opcje skrajne. O radykalizacji młodych wyborców rozmawialiśmy w "Otwartym studiu Czwórki".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pokolenie z społeczeństwo społeczne zaangażowanie polityka pokolenia

Paulina Przybysz: nie jestem w stanie przytulić całego świata

Czy artyści oszczędzają na psychoterapii, wchodząc do studia? Jaka jest różnica między tekstami utworów, które odwołują się do własnych przeżyć, a tymi, które bazują na doświadczeniach przyjaciół? Dlaczego jako ludzie potrafimy być „równie piękni co straszni”? W kolejnym odcinku „Muzycznych rozmów Joanny Flis” gości Paulina Przybysz. Artystka wspomina współpracę z Dawidem Podsiadło, wymienia plusy i minusy pracy w branży muzycznej, odpowiada na pytanie, czy obecne czasy są dobre dla artystów. Opisuje swój stosunek do mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji, do uprzywilejowania rozpoznawalnych artystów w takich miejscach jak szpitale czy restauracje, ale także o trudnych decyzji związanych z pomocą innym osobom. W rozmowie z Joanną Flis mówi, co pamięta z serialu "Czterdziestolatek", czym jest dla niej „kobiecy kryzys wieku średniego” i dlaczego często myśli, że jest na… emeryturze.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis psychologia podcast paulina przybysz

Otwarte studio Czwórki: Dlaczego Gen Z nie chce dorosnąć? Dorosłość jest przereklamowana?

W świecie, w którym trzydziestolatkowie mieszkają z rodzicami, a nastolatkowie prowadzą firmy i kampanie społeczne, pojęcie dojrzałości wymyka się definicjom. Czy dojrzałość to stan ducha, obowiązek, a może tylko społeczna umowa? Co o niej świadczy? Kogo można określić mianem dojrzałego? Czym dojrzałość różni się od dorosłości?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pokolenie z dorosły dojrzewanie pokolenia

Wiktor Dyduła: niedopasowanie nie jest złe

W tym odcinku Joanna Flis rozmawia z Wiktorem Dydułą – młodym muzykiem, który z impetem wkroczył do polskiego show-biznesu. Gość podcastu opowiada o udziale w programie „Azja Express” i emocjach towarzyszących mu podczas tej podróży.  Mówi też o tym, jak programy typu reality show wyglądają „od kuchni”. Zdradza, czy jest uzależniony od mediów społecznościowych. Wspomina, czym się zajmował w czasie pandemii i mówi, jakie historie inspirują go najbardziej. Z Joanną Flis porusza temat dorastania w małych miejscowościach, niedopasania młodych ludzi do zasad, które rządzą współczesnym światem,  i o tym, do czego prowadzi „obsesja rozwoju". To także wzruszająca opowieść o stracie bliskiej osoby i sposobach radzenia się z traumą.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis psychologia podcast

Anna Karwan: przestańmy bawić się w psychologów

Kolejna szczera i poruszająca rozmowa Joanny Flis. Tym razem jej gościną jest Anną Karwan – artystka, której głos porusza serca. Wokalistka wspomina okres pandemii, opowiada o „wyzysku emocjonalnym”, chęci odcięcia się od przeszłości i mówi, z jakiego powodu miała wyrzuty sumienia. Jej historia inspiruje do słuchania swoich potrzeb i podejmowania odważnych działań – bez schlebiania powszechnym gustom. Wspólnie z prowadzącą zagłębiają się w tematy odporności psychicznej, radzenia sobie z traumą, roli emocji w twórczości i codzienności, a także drogi do samoakceptacji. To spotkanie dwóch kobiet, które nie boją się mówić o trudnych rzeczach – z czułością i życiową mądrością. To rozmowa dla wszystkich, którzy szukają wsparcia, zrozumienia i światła - nawet w najciemniejszych momentach życia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis psychologia podcast

Młodzież w Rzymie

W audycji przeniesiemy się do Rzymu, by posłuchać tego, co w swoim pierwszym przemówieniu zostawia nam papież Leon XIV. Będziemy podróżowali także w czasie - i wrócimy do wydarzeń Jubileuszu Nastolatków, który świętowany był następnego dnia, po pogrzebie papieża Franciszka. Dlaczego młodzież wyruszyła do Rzymu i czy taka podróż może coś zmienić w życiu opowiedzą uczestnicy światowego zlotu młodzieży. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara Redakcja katolicka młodzież

Kościół Bez Młodych?

Kościół Bez Młodych? – to inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Projekt tworzą młodzi ludzie, pragnący ukazać Kościół, w którym młodzież może odnaleźć swoje miejsce. Rozmowy z ciekawymi ludźmi, zarówno duchownymi, jak i świeckimi, są publikowane na kanale YouTube "BezMłodych" O innych propozycjach KSM opowiedzą Filip Pawlak i Aleksandra Samula, która jest zaangażowana w COMECE, Młodzieżowej Sieci Konsultacyjnej,. Główne jej cele to tworzenie przestrzeni do promowania głosu młodych katolików w ramach Unii Europejskiej, a 1.05 rocznica wstąpienia Polski do UE. W audycji również o tym jak wygląda konklawe i skąd bierze się biały dym nad Watykanem opowie ks. Przemysław Śliwiński
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara Redakcja katolicka młodzież

Skubas: media społecznościowe to świetna platforma dla narcyzmu

Skubas, jeden z najbardziej uzdolnionych wokalistów i muzyków polskiej senny niezależnej, to kolejny gość podcastu „Muzyczne rozmowy Joanny Flis”. W intymnej atmosferze radiowego studia artysta otwiera się przed prowadzącą – mówi, czy potrafi przeżywać gniew, czy uznaje samego siebie za osobę dojrzałą i tłumaczy, dlaczego uważa, że ego jest zabójcą miłości. Gość Joanny Flis opisuje relacje ze swoim synem – jak spędza z nim czas i czego chciałby go nauczyć. Opowiada także, gdzie szuka ukojenia i dlaczego „chciałby osadzić się w tym, co jest dookoła”.
Zobacz więcej na temat:  Joanna flis Skubas psychologia podcast