Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. Lutosławski Piano Duo i Adam Bałdych Quartet. [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 22:14
Znakomity duet fortepianowy i wybitny skrzypek jazzowy z zespołem – to wykonawcy kolejnego koncertu 4. Festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Lutosławski Piano Duo
Lutosławski Piano DuoFoto: Piotr Piorun/PR

Zobacz wideo


Lutoslawski_Piano_Duo_ 1.jpg
Bartek Wąsik: "Wizje Amen" Messiaena to utwór fascynujący


Program części 1. (od godz. 19.30)

Olivier Messiaen Wizje Amen (polska premiera), wyk: Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz – fortepian
Bartłomiej Wąsik – fortepian)

Lutosławski Piano Duo to duet fortepianowy o niekwestionowanej światowej renomie. Tworzącym go wybitnym pianistom, Emilii Sitarz i Bartłomiejowi Wąsikowi udało się,  z wielkim powodzeniem, zbudować unikatową formację, której zainteresowania muzyczne daleko wykraczają poza utarte schematy. Już przez dwie dekady artyści nieprzerwanie koncertują w Polsce i niemal na całym świecie, uczestniczą w licznych krajowych
i międzynarodowych festiwalach, współpracują z kompozytorami i twórcami z różnych dziedzin sztuki, a przede wszystkim, w każdym swoim działaniu konsekwentnie wychodzą z roli odtwórcy. Jest to efektem wieloletniego doświadczenia, niekonwencjonalnych zainteresowań oraz niedościgłej muzycznej wrażliwości. Ich dojrzałość artystyczna przejawia się również w nietuzinkowym doborze repertuaru. Konsekwentnie sięgają do dzieł ważnych, znaczących i rzadko prezentowanych na polskich scenach muzycznych.

Specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju Lutosławski Piano Duo przygotował spektakularne wydarzenie muzyczne. Będzie to polska prapremiera dzieła „Wizje Amen” / „Visions de l’Amen”, które stworzył wybitny dwudziestowieczny kompozytor francuski Olivier Messiaen.
Mistyczna i kalejdoskopowo majestatyczna kompozycja Messiaena powstała w okupowanym Paryżu w 1943 roku. To monumentalne dzieło, zaliczane jest do najważniejszych pozycji muzyki kameralnej ubiegłego stulecia. Głęboko nasycone symboliką o chrześcijańskich korzeniach, pełne jest także odniesień do piękna natury.

Każda z siedmiu części utworu wyraża i uobecnia jedną z muzycznych wizji słowa „amen”:
Amen Stworzenia; Amen gwiazd, planety z pierścieniem; Amen agonii Jezusa; Amen Pragnienia; Amen aniołów, świętych i pieśni ptaka; Amen Sądu Ostatecznego i Amen Spełnienia.

Czytaj także:


Program części 2. (od godz. 20:45)

Wokół Hildegardy, wyk. Adam Bałdych Quartet (Adam Bałdych – skrzypce, Krzysztof Dys – fortepian
Michał Barański – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja)

Hildegarda z Bingen - benedyktynka, wizjonerka i zielarka - była niezwykłą, wieloformatową postacią czasów średniowiecza. Jako wyprzedzająca swoją epokę kompozytorka, stworzyła wiele niezwykłych moralitetów i pieśni religijnych odchodzących od typowego wówczas kanonu śpiewów chorałowych. Przepełnione głębokimi, mistycznymi emocjami dzieła Hildegardy zyskują, w ostatnich dekadach, ogromną popularność.

Poszukując uniwersalnych, ponadczasowych prawd sięgają po nie współcześni artyści z różnych muzycznych światów. Jednym z nich jest wybitny skrzypek jazzowy Adam Bałdych, doskonale łączący dokonania muzyki poważnej i współczesnego skrzypcowego języka. Z wielkim powodzeniem stworzył swój własny, unikalny i powszechnie rozpoznawalny styl, na nowo definiujący jazzowe skrzypce.

Po utwór Hildegardy „O virga ac diadema” sięgnął, z doskonałym zresztą rezultatem, wydając swoją ostatnią płytę. Teraz, specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju przygotowuje, wraz ze swoim kwartetem, projekt w całości wypełniony dziełami Hildegardy, która jak mówi Bałdych, zajmuje w jego artystycznym życiu miejsce szczególne. „Uduchowione, ponadczasowe pieśni Hildegardy wchodzą w niesamowity dialog z burzliwym, skonfliktowanym światem, który mnie otacza. Spokój i natchniony wyraz jej muzyki jest lekarstwem na czasy, w których żyjemy. Chcę zanurzyć się w tej wyjątkowej muzyce i wydobyć jej esencję, próbując zestawić ją ze współczesnym muzycznym językiem” – dodaje artysta.

(mat. prom.)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 27.10.2020


Zobacz więcej na temat: Jacek Hawryluk Bartek Chaciński
Czytaj także

Bardzo duże zespoły

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:19
W czasach bardzo kameralnych składów cierpimy na spory deficyt dużych zespołów. Duet Matmos i na to znalazł pomysł – wprawdzie wpadli na to jeszcze przed pandemią, ale dziś sprawdza się idealnie.
rozwiń zwiń