Polskie Radio
Section05
muzyka współczesna

Avant Art Festival 2022. "Uciekamy od jakichkolwiek prostych definicji"

- Dla mnie współczesna muzyka coraz bardziej jest odległa od stawiania jej w pewnym kontekście stylistycznym. Festiwal Avant Art ucieka właśnie od jakichkolwiek prostych definicji i od ustalenia: dzisiaj gramy jazz, jutro muzykę rockową, a pojutrze jakąkolwiek inną - mówił w Dwójce Kostas Georgakopulos, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  improwizacja muzyka współczesna Karol Furtak koncert Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Dwójka

Kamil Piotrowicz o nowej płycie "Weird Heaven"

W "Rozmowach improwizowanych" dwa spojrzenia na współczesną muzykę improwizowaną - okiem artysty i okiem promotora. Najpierw rozmawialiśmy z pianistą Kamilem Piotrowiczem o nowej płycie "Weird Heaven" - mieszaniu wody z ogniem, "wysokiego" z "niskim" i o tym, do czego może się przydać "jeden z 50 najgorszych wynalazków w historii ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna improwizacja eksperyment Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad

Finał festiwalu Avant Art w Studiu Lutosławskiego - transmisja w sobotę

Światowa premiera nowej kompozycji Matsa Gustafssona - "Hidros 9". Na estradzie dwa składy instrumentalistów z Polski i Norwegii oraz soliści z całego świata, w tym znakomity saksofonista Colin Stetson. To wszystko już w najbliższą sobotę (1.10) w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisja koncertu tylko na antenie Dwójki. Początek o 20.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna awangarda koncert

Adam Kośmieja: nie do końca bezpiecznie czułem się w repertuarze sprzed 100 lat

- Jeszcze dobre dziesięć lat temu byłem żelaznym klasykiem, grającym Chopina, Beethovena, Ravela, w porywach Bartoka. Mój ogląd sytuacji zmieniły studia w Nowym Jorku - mówił na antenie Dwójki pianista Adam Kośmieja podczas przerwy sobotniego koncertu finałowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (24.09).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karol Furtak muzyka współczesna fortepian Warszawska Jesień MUZYKA

Rüdiger Bohn: poziom warsztatów jest wyższy niż 20 lat temu

- Uczestników warsztatów coraz częściej cechują dwie rzeczy. Po pierwsze tego chcą, a po drugie wiedzą o wiele więcej o muzyce współczesnej. Zaczynają interesować się nią już wcześniej, obcowanie z nią staje się coraz bardziej oczywiste. Zaczynamy więc na nieco innym poziomie niż przed dziewiętnastoma, dwudziestoma laty - mówił w radiowej Dwójce Rüdiger Bohn, niemiecki dyrygent i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Michał Dębski koncert muzyka współczesna Dwójka MUZYKA warsztaty

Eugeniusz Knapik: "Moby Dick" to moje wyznanie wiary

- Nie ma lepszej formy doświadczenia i rozwijania wyobraźni niż śledzenie, jak dźwięk wypełnia przestrzeń - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik, odnosząc się do swojej pracy przy wykonaniu "La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" Oliviera Messiaena. - Ale nie przestrzeń akustyczną, bo dźwięk dla mnie w tym sensie niewielkie ma znaczenie, ale jak jest on nośnikiem treści - precyzował.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Eugeniusz Knapik Dwójka KULTURA Beata Stylińska Warszawska Jesień Olivier Messiaen