Muzyka Sycylii czasów króla Rogera

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:45
Podczas ubiegłorocznego festiwalu "Pieśń naszych korzeni" wystąpił belgijski zespół Graindelavoix - niebojący się eksperymentu i kreacji.

Graindelavoix  to grupa muzyków, którzy są otwarci na eksperyment i kreatywność. Ziarno głosu (bo tak można przetłumaczyć nazwę zespołu) zostało założone przez Björna Schmelzera w 1999 roku. Muzycy sięgają do muzyki dawnej, by zrozumieć nasze czasy, odnaleźć ponadczasowego ducha. Tym, co w muzyce dawnej fascynuje Graindelavoix,  jest związek między zapisem muzycznym a tym, co w nim nieujęte: ornamentacja, improwizacja, gest…

Podczas ubiegłorocznego festiwalu "Pieśń naszych korzeni" Graindelavoix przedstawił program zatytułowany "Muzyka Sycylii XII wieku". To okres bardzo interesujący w dziejach wyspy, czasy panowania króla Rogera II – tego samego, który zainspirował powstanie opery Karola Szymanowskiego.  "Catedra Pallatina" w Palermo, wybudowana przez owego normańskiego władcę, to miejsce fascynujące, łączące wpływy bizantyjskie, andaluzyjskie, tunezyjskie. Można nawet doszukać się elementów sztuki fatymidzkiej z Kairu. Budowla pełniła zarówno funkcje liturgiczne, jak i świeckie, publiczne.  Podobnie złożona i wielowątkowa jest muzyka, zawarta w sycylijskim programie Graindelavoix:  są tu elementy normano-sycylijskiej liturgii, repertuar bizantyjski oraz niechrześcijański, muzułmański.

Zaprasza Magdalena Łoś.

W przerwie nadamy audycję Beaty Stylińskiej "Drogi kariery: Karolina Balińska i Ewa Liebchen"

Program

Muzyka z Sycylii XII wieku

Wyk. Graindelavoix, Björn Schmelzer – kierownictwo artystyczne

23 lutego (środa), godz. 19:30Czytaj także

Wieczór operowy Dwójki: Karol Szymanowski "Król Roger"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 13:24
21 grudnia 2009, godz.19:00
rozwiń zwiń