Szekspirowski koncert Szostakowicza

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 23:12
Lisa Batiashvili wystąpi na Promsach, prezentując koncert, którego nagranie przyniosło jej ostatnio wielkie uznanie. Gruzińska skrzypaczka z pewnością posiada klucz do rozumienia wszystkich niuansów dzieła. Transmisja w Dwójce o 20.30.

Dymitr Szostakowicz skomponował swój I Koncert skrzypcowy a-moll w latach 1947-48, ale ze względu na kłopoty z cenzurą dzieło czekało na premierę aż do roku 1955, kiedy to poprowadził je w Leningradzie Jewgenij Mrawiński. W ciągu lat pomiędzy powstaniem a premierą koncertu kompozytor wraz z adresatem dedykacji, Dawidem Ojstrachem, dokonał wielu rewizji i poprawek.

Dawid Ojstrach nazwał partię solową I Koncertu skrzypcowego "rolą prawdziwie szekspirowską", tak głęboką, wielowątkową i ekspresyjną mu się wydawała. Całość czteroczęściowego dzieła zawiera mnóstwo muzycznych aluzji: otwierający Nokturn jest rodzajem hołdu złożonego Koncertowi wiolonczelowemu Elgara, w demonicznym Scherzo pojawia się muzyczny podpis kompozytora: DSCH. W trzeciej części autocytat z VII Symfonii przeciwstawiony jest Beethovenowskiemu motywowi losu z V Symfonii, a wreszcie ostatnie ogniwo Koncertu cytuje "Pietruszkę" Strawińskiego.

Na transmisję z Londynu zaprasza Marek Zwyrzykowski.

Program

Dymitr Szostakowicz: Preludium, Adagio, Polka i Taniec z Suity z baletu "Złoty Wiek", I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77

Igor Strawiński Pietruszka (wersja z 1947)

Piotr Czajkowski Francesca da Rimini – poemat symfoniczny op. 32

Wyk.: Lisa Batiashvili – skrzypce, Orkiestra Philharmonia w Londynie, Esa-Pekka Salonen - dyrygent

17 sierpnia (środa), godz. 20:30

Zobacz więcej na temat: Igor Strawiński Londyn

Czytaj także

Muzyczny prezent

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 11:29
Czy muzyk może dostać lepszy prezent na swe 60. urodziny niż dedykowany sobie utwór czołowego współczesnego kompozytora?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Szostakowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 16:36
Pierwszy koncert wiolonczelowy Szostakowicza i kontrowersyjna symfonia Brucknera zabrzmią we wtorkowy wieczór.
rozwiń zwiń