Teodosii Spassov. Ożenił bałkański folk z jazzem

Gościem Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka w "Rozmowach improwizowanych" była centralna postać bałkańskiego jazzu.
Teodosii Spassov jest mistrzem kavalu (na zdjęciu),  instrumentu dętego drewnianego używany w muzyce ludowej m.in. Azerbejdżanu, Turcji, Bułgarii, Macedonii i południowej Serbii
Teodosii Spassov jest mistrzem kavalu (na zdjęciu), instrumentu dętego drewnianego używany w muzyce ludowej m.in. Azerbejdżanu, Turcji, Bułgarii, Macedonii i południowej SerbiiFoto: Wikipedia/Radoslavpaskalev
O Audycji
Tytuł Rozmowy improwizowane 7 maja godz. 22:00 07.05.2015 21:59
Opis

Gościem Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka w "Rozmowach improwizowanych" była centralna postać bałkańskiego jazzu - Teodosii Spassov.

Bułgarski muzyk opowiedział o tym, jak powstały "diabelskie dziury" w jego instrumencie, o swojej niechęci do muzyki emigrantów i wcale niełatwych pierwszych próbach pogodzenia jazzu z bałkańskim folkiem.

- Wywołałem prawdziwy skandal. Krytycy i muzycy tradycyjni, często naprawdę wielkie postacie, mówili: "Co on robi z nasza muzyką?! Co to za brzmienie?!". Muzycy jazzowi też narzekali: "I to ma być jazz? To jakiś nonsens!" - wspominał Teodosii Spassov.

Playlista
Tagi
Playlista