X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowiadania Bunina: ona go zostawiła. Była jak Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:29
- Wszystko, co było kiedyś piękne, musi się skończyć - tak w Dwójce Iwona Smolka mówiła o przedrewolucyjnych opowiadaniach miłosnych rosyjskiego pisarza.
Audio
Bunin z drugą żoną, zdjęcie z 1910 roku
Bunin z drugą żoną, zdjęcie z 1910 rokuFoto: wikipedia commons/użytkownik INeverCry

Iwan Bunin to pierwszy noblista z Rosji, choć warto pamiętać, że nieomal do rozpadu Akademii doprowadziło nieprzyznanie pierwszego w historii Nobla Lwu Tołstojowi...
"Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)" to m.in. charakterystyczne dla twórczości autora, który sam prowadził burzliwe życie uczuciowe, opowiadania miłosne. Pisze tu o nieszczęściu, niespełnieniu, o młodzieńczym czarze, o tym, że wszystko, co było kiedyś piękne, musi się skończyć, że następuje zerwanie.

>>Posłuchaj opowiadań Iwana Bunina<<
- Chyba najbardziej symboliczne jest opowiadanie "Czysty poniedziałek" - mówi w audycji "Tygodnik literacki" Iwona Smolka. Bohaterowie to młodzi, bogaci, piękni ludzie w przedrewolucyjnej Rosji. Kochają się albo przynajmniej jemu wydaje się, że to uczucie jest odwzajemnione. Raptem, nie wiadomo dlaczego, ona zrywa znajomość i idzie do klasztoru. Pozostaje zagadka: dlaczego?
- Ona zrywa jakby z całą Rosją, z przeszłością, z tym, co było piękne. Sama jest ucieleśnieniem tego, co było czarem dawnej Rosji - opowiada Smolka.
O książce "Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)" Iwona Smolka rozmawiała z poetą, Piotrem Matywieckim, i krytykiem literackim Januszem Drzewuckim.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak