III Symfonia Góreckiego w wersji ryzykownej

W specjalnym wydaniu "Nokturnu" na Wielki Tydzień wysłuchaliśmy - przed premierą płytową! - zupełnie nowej wizji III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.
Fragment okładki płyty Colina Stetsona z III Symfonią Góreckiego
Fragment okładki płyty Colina Stetsona z III Symfonią GóreckiegoFoto: materiały prasowe
O Audycji
Tytuł III Symfonia Góreckiego w wersji ryzykownej
Opis

W specjalnym wydaniu "Nokturnu" na Wielki Tydzień wysłuchaliśmy - przed premierą płytową! - zupełnie nowej wizji III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.

Współautorem tej wersji słynnego utworu jest Colin Stetson, saksofonista znany rockowej publiczności m.in. z występów w grupie Arcade Fire, a sympatykom muzyki jazzowej i improwizowanej - z szeregu ciekawych solowych albumów i koncertów, także w Polsce.

Stetson przygotował tę wersję - stworzoną bez zasadniczych ingerencji w partyturę, ale z ingerencją w brzmienie utworu - z zespołem 12 osób grających na instrumentach smyczkowych, dętych, gitarach, perkusji i instrumentach elektronicznych. Partię solową śpiewa Megan Stetson, amerykańska mezzosopranistka i siostra Colina. Na skrzypcach gra Sarah Neufeld (Arcade Fire), na perkusji - Greg Fox (Liturgy), na syntezatorach - Shahzad Ismaily. Pionierskie przedsięwzięcie było gestem bardzo ryzykownym, ale dodaje do sukcesów "Symfonii pieśni żałosnych" z lat 90. zupełnie nowy kontekst.

Do wysłuchania nagrania audycji zapraszamy więc zarówno słuchaczy muzyki Góreckiego, jak i zwolenników post-rocka czy różnych form dzisiejszej awangardy muzyki rozrywkowej. Całość ukaże się na płycie CD i albumie winylowym 8 kwietnia. 

***

Tytuł audycji:  Nokturn

Prowadzą:  Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 23.35

mc

Playlista
Tagi
Playlista