X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section05

Spadkobiercy Unii Lubelskiej

Section07
O audycji

W cyklu mówić będziemy o dziejach pięknej idei doby renesansu i jej reminiscencjach na stronach zaczernianych atramentem przez pisarzy, poetów i publicystów gente Polonus, Ruthenus et Lituanus.

"Wolni z wolnymi, równi z równymi" brzmiały pierwsze słowa aktu sygnowanego 1 lipca 1569 roku. Na mocy tej unii pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.

"Nigdy w dziejach odrębne narody nie zawarły trwalszego ślubu przy mniejszym zastosowaniu nacisku. Stało się to wedle życzenia setek tysięcy, z ujmą tylko dla garści uprzywilejowanych i dla ich pychy [...] Zaszła tu nie drobna zmiana administracyjna [...], ale akt wielkiej dziejowej doniosłości" - pisał prof. Władysław Konopczyński.

Powstałe na mocy Unii państwo miało odtąd jednego wspólnie wybieranego władcę, wspólny sejm, obronę, politykę zagraniczną i monetę. Litwa i Korona zachowały odrębność administracyjną i prawną, jednak na rzecz Unii Kodeks Litewski z 1520 roku został w 1566 zreformowany.

"Dziwne to były losy tej naszej Korony
I naszej Litwy! Wszak to jak małżonków dwoje!
Bóg złączył, a czart dzieli, Bóg swoje, czart swoje!"
pisał Adam Mickiewicz, który przedstawiał się jako gente Lituanus, natione Polonus.

Józef Mackiewicz, podobnie jak Konstancja Skirmuntt, był krajowcem - podkreślał on dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego należące wspólnie do Polaków, Litwinów, Rusinów, Żydów, Karaimów... Wincenty Dunin-Marcinkiewicz, białoruski poeta i dramaturg o dziesięć lat młodszy od Mickiewicza, udowadniał, że "bukwy" zostały Rusinom narzucone przez carat po upadku powstania listopadowego, aby rozerwać unijne więzi.

W cyklu mówić będziemy o dziejach pięknej idei doby renesansu i jej reminiscencjach na stronach zaczernianych atramentem przez pisarzy, poetów i publicystów gente Polonus, Ruthenus et Lituanus.