Muzyczne skarby Polskiego Radia na 95-lecie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 11:27
Wraz z nadejściem jesieni "Dźwięki na 95 obrotów" startują w nowej odsłonie. Śledząc historię Polskiego Radia, od dziś poszerzamy nasz muzyczny krąg o historię polskiego jazzu i muzyki rozrywkowej.
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Kolbakova Olga

Naszym przewodnikiem po radiowych archiwach będzie ceniony dziennikarz muzyczny, znany także z Dwójkowej anteny, redaktor Piotr Metz, a bohaterem pierwszego spotkania będzie gigant jazzowej trąbki Tomasz Stańko.

Legendarny artysta, zmarły 29 lipca 2018 roku, przez cztery dekady nagrywał w studiach Polskiego Radia. O tym, jakie skarby wciąż się w nim znajdują, porozmawiamy około 14.30.

Wcześniej uczcimy pamięć zmarłego we wtorek (15 września) wybitnego mistrza batuty i współtwórcy polskiego życia muzycznego Jana Krenza. Posłuchamy nagrań z wydanego w lipcu tego roku z okazji 95-lecia Polskiego Radia nowego albumu w serii "Diamentowe batuty".

Zabrzmi I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa w nagraniu Witolda Małcużyńskiego z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (1968) oraz fragment Symfonii nr 45 fis-moll "Pożegnalnej" Józefa Haydna, zarejestrowanej z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie (1982). Przypomnę także Tryptyk symfoniczny "Maski" Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę Jana Krenza i wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą artysty (1996) oraz fragment jubileuszowego koncertu Programu 2 z 1997 roku z udziałem Maestra i Polskiej Orkiestry Radiowej (dziś Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie).

***

Tytuł audycji: Dźwięki na 95 obrotów

Prowadzenie: Róża Światczyńska

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 13.00

Zobacz więcej na temat: Jan Krenz Tomasz Stańko