Jazzowa "Domówka z Dwójką" u Marcina Wasilewskiego. WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 17:53
Miał 19 lat, gdy nagrał pierwszą płytę z Tomaszem Stańko. Rok później ukazał się pierwszy album jego formacji Simple Acoustic Trio. W wieku 26 lat nagrywał już dla najważniejszej europejskiej wytwórni jazzowej - ECM. Dziś prowadzi najbardziej doceniane polskie trio na świecie. Jazzfanów nie trzeba chyba przekonywać. 
Plansza reklamowa
Plansza reklamowaFoto: Polskie Radio

1200x660-pusty-Domowka-z-Dwojka-V2.jpg
Cykl kameralnych koncertów w Dwójce

Co weekend o tej samej porze Program 2 Polskiego Radia organizuje koncerty odbywające się w domach zaprzyjaźnionych z Dwójką artystów. Marcin Wasilewski zaprosił słuchaczy oraz internautów do swojej pracowni na warszawskiej Woli, gdzie wykonał słynny temat Tomasza Stańki Gama, znany standard My Favorite Things Richarda Rodgersa, Pannonice Theloniousa Monka oraz własne kompozycje. Wśród nich znalazły się m.in. utwór Glimmer of Hope, który otwiera najnowszą płytę tria pianisty nagraną z samym Joe Lovano Arctic Riff.

Marcin Wasilewski to lider najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego, które od 25 lat odnosi sukcesy na całym świecie. Ceniony muzyk i kompozytor, laureat kilkunastu prestiżowych nagród muzycznych – zarówno zespołowych, jak i indywidualnych, m.in. aż ośmiu Fryderyków (czterokrotnie jako Jazzowy Muzyk Roku oraz czterokrotnie za płyty, które otrzymały tytuł Jazzowych Albumów Roku). Tym samym jest najczęściej nagradzanym Fryderykiem polskim jazzmanem obok Tomasza Stańki. W 2005 roku został uznany przez prestiżowy magazyn jazzowy "Down Beat" za wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. Polskie Radio doceniło go m.in. w 2011 roku – radiowa Trójka przyznała mu wówczas "Mateusza" w kategorii "Muzyka jazzowa" za płytę Faithful.


Marcin Wasilewski_ Fot. BartBarczyk.com_ECM Records.jpg
Marcin Wasilewski: zagramy w miejscu, gdzie otwieram swoją duszę

Na swoim koncie ma jedenaście albumów wydanych z własnym zespołem, tym samym od 27 lat: sześć jako Simple Acoustic Trio, a kolejne pięć już pod szyldem Marcin Wasilewski Trio. Pierwsze wydawnictwo grupy, Komeda (1995), było jednym z najgłośniejszych debiutów tamtych lat. Tomasz Stańko, z którym zespół nagrał aż cztery albumy, twierdził: "w całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy jak oni". Wraz ze słynnym trębaczem trzykrotnie odbyli tournée po Stanach Zjednoczonych, grając na najbardziej prestiżowych scenach, m.in. Blues Alley w Waszyngtonie, Merkin Concert Hall i Birdland Jazz Club w Nowym Jorku, San Francisco Jazz Festival oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle. Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz byli najdłużej grającymi z trębaczem muzykami w całej artystycznej karierze Tomasza Stańki.

***

Transmisja koncertu w "Domówce z Dwójką" miała miejsce w sobotę (18.07) o godz. 19.00 - na antenie, stronie internetowej  i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.