Polskie Radio
Section05
Domówka w Dwójce

"Domówka z Dwójką". Wacław Zimpel: czuję się sonorystą

- Sonoryzm to taka dziedzina, która nas wszystkich cały czas otacza. Cały czas mamy do czynienia z jakimś dźwiękiem. Wydaje mi się, że otwarcie się na świadome słuchanie otoczenia skłania do słuchowej refleksji i bardzo inspiruje w poszukiwaniu dźwięku, także przy użyciu różnych instrumentów - mówił Wacław Zimpel, współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką" (15.05).
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Paweł Siwek koncert Dwójka KULTURA

Mateusz Kowalski: zagram utwory, które tworzą smakowite połączenie

- Na "Domówce" usłyszymy muzykę z mojej pierwszej płyty. Będą to kompozycje Bacha, Piazzoli, Schuberta oraz Giulianiego. Można pomyśleć, że ich utwory nie mają ze sobą nic wspólnego, ale ta mieszanka jest tylko pozornie różnorodna - mówił znakomity gitarzysta Mateusz Kowalski, który w najbliższą sobotę będzie gospodarzem kolejnej "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce muzyka klasyczna Dwójka Jakub Kukla MUZYKA

Jarosław Thiel: Domówka będzie połączeniem wiolonczeli z tematyką pasyjną

- Chcę zaprosić Państwa do szczególnego okresu, czyli początków XVIII wieku, kiedy wiolonczela w takiej postaci, jaką dziś znamy, dopiero się rodziła. Usłyszymy zatem mieszankę utworów z tego czasu: Vivaldiego, Caldara, Haendla - opowiadał Jarosław Thiel, który w najbliższą sobotę (3.04) będzie gospodarzem kolejnej "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Dwójka wiolonczela Paweł Siwek

Maria Sławek: nasza Domówka będzie doświadczeniem intymnym

- Nie chcieliśmy grać czegoś, co byłoby ewidentnym nawiązaniem do Wielkanocy. Ale trudno by nam było zupełnie abstrahować od tego, że te święta się zbliżają. Chcieliśmy też pozostać w zgodzie ze sobą, tym samym utwory, które wybraliśmy, są zaproszeniem do introwertycznych, wewnętrznych rozmyślań - mówiła w Dwójce Maria Sławek, która wraz z pianistą Piotrem Różańskim zagra na najbliższej "Domówce z Dwójką" (27.03).
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna