Pławner i Sałajczyk. Muzyka amerykańska na skrzypce i fortepian. Oglądaj WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 19:35
"Domówka z Dwójką" (27.02) upłynęła pod znakiem twórczości kompozytorów amerykańskich. Skrzypek Piotr Pławner i pianista Piotr Sałajczyk wykonali utwory George’a Gershwina, Philipa Glassa, ale także Charlesa Ivesa i Williama Krolla.
Domówka z Dwójką
Domówka z DwójkąFoto: PR

1200x660_Kryger_Rappe_Rutkowski_2.jpg
Rappé, Kryger, Rutkowski w hołdzie Żeleńskiemu [WIDEO]


Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie profesora Zenona Płoszaja. Studiował również w klasie mistrzowskiej profesora Igora Ozima w Bernie, gdzie w roku 1995 został wyróżniony nagrodą specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Jest laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth (1991), Międzynarodowego Konkursu w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), jak również 44. Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium.

Od baroku do współczesności

Piotr Pławner koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował w niemal całej Europie, obu Amerykach oraz krajach arabskich. Dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Austrii, Danii, Hiszpanii, a także nagrań płytowych m.in. dla wytwórni DUX i CD Accord. Płyty z jego udziałem otrzymały wiele nagród i wyróżnień, m.in. Fryderyka w 2005 i 2009 roku oraz nagrodę za najlepsze wykonanie koncertów przyznawaną przez miesięcznik "The Strad".

Rozległy repertuar artysty obejmuje muzykę od baroku do współczesności – koncerty i inne utwory na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry, m.in. Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Sergiusza Prokofiewa, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Zajmuje się także pracą pedagogiczną. Od 2002 jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2006 jest prymariuszem kwintetu I Salonisti. Piotr Pławner gra na skrzypcach Tommaso Balestrieri z 1769.

Specjalność: muzyka polskiego romantyzmu

Pianista Piotr Sałajczyk jest przez krytyków zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Laureat nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej "za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej". Był nominowany do Paszportów Polityki "za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru", a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza, jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu.

W 2017 roku na rynku ukazał się czteropłytowy album, na którym zarejestrował komplet dzieł fortepianowych Juliusza Zarębskiego. Utwory na cztery ręce zostały nagrane wspólnie z Marią Szwajger-Kułakowską. Rok później pianista podjął się rejestracji wszystkich dzieł Władysława Żeleńskiego przeznaczonych na fortepian.

Piotr Sałajczyk ma na swoim koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej, współpracuje m.in. z Apollon Musagète Quartet, Royal String Quartet, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim. Z tym ostatnim zespołem nagrał Kwintet fortepianowy Mieczysława Wajnberga, co stało się początkiem jego fascynacji tym kompozytorem. Jest współtwórcą formacji kameralnej Wajnberg Trio. W centrum swoich zainteresowań stawia osobę i twórczość Karola Szymanowskiego, w 2018 roku objął funkcję wiceprezesa Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Flirt z kinem i teatrem

Pianista prowadzi bogate życie koncertowe, a w jego dyskografii można odnaleźć płyty nagrane dla wytwórni DUX, CD Accord, Haenssler, CPO i Naxos, które wielokrotnie zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą. Nagrywał również dla Programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio czy HR2.

Pianista bierze także udział w wielu przedsięwzięciach filmowych i teatralnych. Wraz z NOSPR nagrał fragmenty Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika do ścieżki dźwiękowej ostatniego filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki", występował z Krzysztofem Globiszem na scenie w spektaklu "Poezja i muzyka czasu rewolucji".

Piotr Sałajczyk prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której jest absolwentem w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.

Podczas spotkania ze słuchaczami Programu 2 Polskiego Radia artyści zaprezentowali program amerykański. – Usłyszą państwo muzykę kompozytorów znanych i tych mniej grywanych – zapowiadali artyści, którzy swój występ zarejestrowali w budynku Akademii Muzycznej w Katowicach.

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę, 27 lutego, o godz. 19.00 – transmisja odbyła się na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce
Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Bastarda & João de Sousa: fado na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 19:30
W "Domówce z Dwójką" (13.02) trio Bastarda oraz João de Sousa zaprezentowali niezwykłe, absolutnie autorskie aranżacje przepięknych utworów fado. - To będzie prequel walentynek - zapowiadali artyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iwona Sobotka i Zofia Łałak: arie na sopran i fortepian. ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 07:37
 - Będą mieli Państwo okazję posłuchać bardzo różnorodnego programu, w którym zagoszczą arie, te słynne i te mniej znane - mówiła pianistka Zofia Łałak, która w "Domówce z Dwójką" wystąpiła wspólnie z sopranistką Iwoną Sobotką.
rozwiń zwiń