Mateusz Kowalski. Gitarowe interpretacje klasyków [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:40
Bach, Piazzolla czy Schubert na gitarę. Jak dzieła mistrzów brzmią w akustycznej, sześciostrunowej interpretacji Mateusza Kowalskiego? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz wideo

Mateusz Kowalski jest jednym z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia, według "Classical Guitar Magazine" muzykiem "spektakularnym", który rozległy repertuar od renesansu do współczesności wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu oraz z wielką kulturą muzyczną.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>


Mateusz Kowalski fot. Jens Peter Engedal.jpg
Mateusz Kowalski: zagram utwory, które tworzą smakowite połączenie

Występował w tak ważnych salach jak wiedeński Musikverein czy Shanghai Grand Theatre, koncertował m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 roku wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (Londyn).

W 2019 roku ukazała się wydana przez CD Accord debiutancka płyta artysty, z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a or​az Assada i Schuberta. Na początku br. artysta wydał album "Polish Romantic Guitar" z interpretacjami kompozycji polskich twórców: Chopina, Bobrowicza, Horeckiego, Szczepanowskiego, Sokołowskiego.

Mateusz Kowalski urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko, otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków, takich jak Sergio Assad, Oscar Ghiglia czy Alvaro Pierri. Od października 2019 jest wykładowcą na macierzystej uczelni, udziela także lekcji mistrzowskich na międzynarodowych festiwalach.

***

Transmisja koncertu odbyła się 24 kwietnia na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Domówka w Dwójce
Czytaj także

Martyna i Adam Pastuszkowie: skrzypcowo, barokowo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 10:22
- W "Domówce z Dwójką" zaprezentujemy repertuar barokowy, muzykę angielską, francuską, włoską - zapowiadali skrzypkowie Martyna i Adam Pastuszkowie, którzy ze słuchaczami PR2 spotkali się w sobotę, 17 kwietnia.
rozwiń zwiń