REKLAMA

Kornel Ujejski - epigon romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 16:00
Mottem literackim audycji będzie postać i twórczość Kornela Ujejskiego – autora m.in. słynnego "Hymnu". Ujejski był postacią emblematyczną dla romantyzmu polskiego, z jednej bowiem strony żywił najgłębszy podziw i szacunek dla narodowych wieszczów, z drugiej – był naznaczony piętnem powstańczych klęsk 1831 i 1863 roku.
Kornel Ujejski
Kornel UjejskiFoto: NAC

Kornel Ujejski był poetą i publicystą, epigonem romantyzmu. Gdy Ujejski przychodził na świat, polski romantyzm – zapoczątkowany balladą "Romantyczność" Adama Mickiewicza w 1822 roku – trwał już rok.

Ujejski pochodził z niezamożnej szlacheckiej rodziny. Urodził się na Podolu, jednak większość życia spędził w okolicach Lwowa. W 1831 roku rozpoczął naukę we Lwowie. Miasto było wówczas intelektualnym sercem Galicji.

Początkowo Kornel Ujejski w swojej twórczości czerpał z tematyki biblijnej. Jednak – zainspirowany patriotycznymi ideami i pod wpływem rewolucyjnych nastrojów – jego dzieła stawały się coraz bardziej zaangażowane politycznie.

- Po roku 1952 staje się poetą bardziej dojrzałym, a jego poezja bardziej zróżnicowana. Jego twórczość nie jest już tylko jednolitą poetyką patosu - mówił niegdyś w Polskim Radiu prof. Stanisław Dubisz.

Ujejski dożył sędziwego wieku otoczony powszechnym szacunkiem. Jednym z jego najbardziej znanych utworów Kornela Ujejskiego jest "Hymn" Z dymem pożarów, który – zwłaszcza w zaborze austriackim – stał się nieoficjalnym hymnem powstania styczniowego.


Posłuchaj
59:38 2022_08_14 15_59_33_PR2_Lato_polskiego_romantyzmu.mp3 Postać i twórczość Kornela Ujejskiego (Lato Polskiego Romantyzmu/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 16.00