Polskie Radio
Section05
Andrzej Sułek

Joanna Wnuk-Nazarowa: w planach mam utwory na wielkie składy

- Zaczęłam nowe życie. Od 2018 roku napisałam już ze cztery utwory symfoniczne i operę. Mam również niezrealizowane dotąd plany utworów na wielką orkiestrę symfoniczną - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka, była minister kultury i sztuki oraz dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Dama Orderu Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Andrzej Sułek kompozytor Order Orła Białego KULTURA

Muzyka z filmu "Robinson warszawski" w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Radiowa Dwójka zaprezentowała koncert "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej", który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie poprowadził Michał Klauza. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Malawski Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert muzyka filmowa pr poleca Andrzej Sułek Michał Klauza

Marc-André Hamelin: pianiści mają do dyspozycji bogaty repertuar

- Współczesne fortepiany są budowane z ekologicznego materiału i każdy jest wytwarzany indywidualnie. Mimo seryjnej produkcji nigdy nie są wykonywane maszynowo i nie będą absolutnie identyczne. Fortepiany mogą się bardzo różnić w zależności od jakości płyty rezonansowej i zastosowanego drewna - mówił w Dwójce znakomity pianista Marc-André Hamelin.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Dwójka fortepian

Elżbieta Penderecka: nasza Beethovenowska rodzina się powiększa

- Opieramy się o Beethovena, ale będziemy słuchać także Mahlera, Chopina, Weinberga i Sylwestrowa. Na zakończenie będzie wykonany jeden z najbardziej ukochanych przeze mnie utworów - wielka "siódma symfonia" Krzysztofa Pendereckiego, czyli "Siedem bram Jerozolimy" - mówiła w Dwójce Elżbieta Penderecka, dyrektor artystyczna 27. Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Penderecka Andrzej Sułek Dwójka Festiwal Beethovenowski MUZYKA Krzysztof Penderecki

Paweł Kapuła: w muzyce zwracam uwagę na barwę, harmonię, uwrażliwienie na piękno [WIDEO]

- Od zawsze była mi bliska muzyka francuska. W muzyce bardzo zwracam uwagę na coś, co można nazwać barwą, kolorem, na harmonię, a także na pewne uwrażliwienie na piękno i wyrafinowanie dźwięku. A to wszystko to są najważniejsze cechy muzyki francuskiej - mówił w radiowej Dwójce Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Andrzej Sułek filharmonia narodowa MUZYKA muzyka klasyczna

Michał Szymanowski: Paderewski to nie była miłość od pierwszego wejrzenia

- Byłem wtedy studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej. Po drugiej stronie ulicy odbywał się Konkurs im. Paderewskiego i postanowiłem wziąć w nim udział. Gdy przystępowałem do rywalizacji, nie miałem w repertuarze właściwie żadnego utworu Paderewskiego. Musiałem nauczyć się dwóch krótkich miniatur, które były wymagane - mówił w Dwójce Michał Karol Szymanowski, pianista, kameralista i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Ignacy Jan Paderewski płyta

Iveta Apkalna o nowych organach sali koncertowej NOSPR: "Bogactwo do wykorzystania"

- Pragnę szczerze podziękować i wyrazić dumę, że mamy kolejny koncert organowy w literaturze organowej - mówiła o Sinfonii concertante na organy i orkiestrę powstałą na wspólne zamówienie NOSPR oraz kilku innych filharmonii organistka Iveta Apkalna. Autorem kompozycji jest Esa-Pekka Salonen, a premiera utworu miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach z okazji inauguracji nowych organów.
Zobacz więcej na temat:  koncert NOSPR organy Dwójka Andrzej Sułek

Esa-Pekka Salonen: pisanie na organy daje mnóstwo radości

- Postanowiłem użyć organów w wielu różnych rolach. Czasem grają same, co jest na swój sposób interesujące, bo jest to niejako druga orkiestra, bardzie skompresowana, zogniskowana. Niemniej - to orkiestra. Czasem stają się jednym z instrumentów orkiestry - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" fiński kompozytor i dyrygent Esa-Pekka Salonen. Rozmawialiśmy tuż przed światową premierą jego utworu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Andrzej Sułek Dwójka organy NOSPR

Henryk Wars - od polskich przebojów do muzyki w hollywoodzkich produkcjach

120 lat temu urodził się Henryk Wars, właściwie Henryk Warszawski (lub Warszowski), znany też pod pseudonimami "Fraska" i "Henry Vars" - polski kompozytor muzyki rozrywkowej, aranżer, pionier jazzu w Polsce, pianista oraz dyrygent. W 1954 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. Piosenki Warsa śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Henryk Wars film polski Hollywood Andrzej Sułek Katarzyna Cygler muzyka filmowa