Polskie Radio
Section05
Andrzej Sułek

Dwójka na Pikniku Naukowym. Woda jako siła napędowa cywilizacji

- Woda odgrywała także w kulturze zawsze bardzo istotą rolę. Wielkie rzeki były osiami powstawania i rozwoju cywilizacji, były też rzeki święte, wokół których budowały się wielkie religie. Woda to także temat rozmaitych mitów, podań, legend, woda to inspiracja wielu dzieł kultury,w tym także dzieł muzycznych - mówił Andrzej Sułek, otwierając plenerowe studio Dwójki podczas Pikniku Naukowego.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 Dwójka woda Andrzej Sułek Paweł Siwek

Polskość współczesna i klasyczna z Festiwalu Trzy-Czte-Ry [ZOBACZ WIDEO]

Zapraszamy do obejrzenia finałowego koncertu z ubiegłorocznego Festiwalu Trzy-Czte-Ry, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół pod kierunkiem Lilianny Krych i Macieja Grzybowskiego wykonał utwory Tadeusza Wieleckiego, Ryszarda Alzina, Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Mykietyna. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Paweł Mykietyn Andrzej Sułek

26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - inauguracja

"Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu" to hasło przewodnie 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który w niedzielę (3.04) rozpoczął się w Warszawie. Wydarzenie zainaugurowała IX Symfonia Beethovena w wykonaniu Chóru i Orkiestry Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Giancarla Guerrero i grona znakomitych śpiewaków (m.in. Małgorzata Walewska i Tomasz Konieczny).
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Ludwig van Beethoven koncert Dwójka Andrzej Sułek

"Jan Paweł II - jego pontyfikat zmienił Kościół i świat"

- W 1978 roku było jak w słowach psalmu 126 "gdy Pan odmienił los Syjonu, wydawało się nam, że śnimy". Nikt absolutnie nie przypuszczał, że Polak kiedyś zostanie papieżem - mówił w audycji "Dwie do setki" ks. Andrzej Majewski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia przez wiele lat towarzyszący Ojcu Świętemu podczas podróży apostolskich.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Dwójka Andrzej Sułek Paweł Siwek pielgrzymka

Anne-Sophie Mutter: Krzysztof Penderecki jest wielkim darem dla świata

- Uświadomiłam sobie właśnie wczoraj, podczas uroczystości upamiętnienia Krzysztofa Pendereckiego, jak monumentalne i magiczne są moce, które objawiał swoją muzyką i jak wiele jego muzyki zakradło się w zakamarki duszy każdego z nas - mówiła Anne-Sophie Mutter. Znakomita niemiecka skrzypaczka otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Anne-Sophie Mutter Dwójka Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki skrzypce KULTURA

Koncert "Solidarni z Ukrainą". Olga Pasiecznik: w tej wojnie każdy ma swój front [WIDEO]

- Dopóki jestem na scenie, uważam, że powinnam śpiewać za wszystkich tych, którzy musieli opuścić Ukrainę, i za tych, którzy są na miejscu i nie są w stanie wyjść na scenę, by mówić głosem Ukrainy - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik. Znakomita sopranistka - na zaproszenie Polskiego Radia i NCK - w niedzielę 20 marca wystąpiła podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dwójka Ukraina Olga Pasiecznik Ukraina muzyka klasyczna KULTURA Andrzej Sułek

Philippe Herreweghe: do Bacha potrzebna jest muzykalność

- W ostatnich stuleciach doszło do rozwodu pomiędzy byciem muzykiem a byciem śpiewakiem. W czasach Bacha prawie każdy instrumentalista był jednocześnie śpiewakiem, a wszyscy chłopcy z chóru przy kościele św. Tomasza w Lipsku grali na klawesynie, organach, skrzypcach. Byli wszechstronnymi muzykami, potrafili nawet komponować. To wszystko zaginęło w XIX wieku - mówił w Dwójce dyrygent, założyciel Collegium Vocale Philippe Herreweghe.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna koncert rozmowa Andrzej Sułek Philippe Herreweghe KULTURA Joseph Haydn Ludwig van Beethoven

Andrzej Sułek: Ukraina to niebywały tygiel kulturowy

W niedzielę, po godz. 19 w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Wystąpią znakomici artyści, a cały dochód z tego wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. O koncercie mówi kierownik redakcji muzycznej Programu 2 Polskiego Radia Andrzej Sułek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka hp Ukraina Andrzej Sułek Olga Pasiecznik Trójka Piotr Łodej

Publicysta i krytyk muzyczny Ludwik Erhardt nie żyje. Był "Redaktorem Wielkim"

- Nazywaliśmy go różnie: Redaktor Wielki, Pan Szef, ale przede wszystkim był człowiekiem niezwykłym, takich ludzi już prawie nie ma. Niezwykle przenikliwie myślał o przeszłości i współczesności muzyki w Polsce i na świecie. Nie znosił koterii, zadęcia i hipokryzji, miał ogromne poczucie humoru - mówiła na antenie Dwójki Dorota Kozińska.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Dwójka Andrzej Sułek Dorota Kozińska kacper miklaszewski Ruch Muzyczny