Polskie Radio
Section05

Andrzej Sułek

Eliminacje do XIX Konkursu Chopinowskiego. "Niech żyje młodość"

Za nami pierwszy tydzień eliminacji do I etapu XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianiści z całego świata prezentują się przed warszawską publicznością, wykonując etiudy, nokturny, scherza i mazurki Fryderyka Chopina. Zmagania młodych muzyków bacznie obserwują dziennikarze muzyczni radiowej Dwójki. - Na mnie w tym roku największe wrażenie robią pianiści najmłodsi. Idzie młodość, pokolenie Z wchodzi do gry i okazuje się, że ma bardzo wiele do powiedzenia - mówiła Róża Światczyńska.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Róża Światczyńska XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina XIX Konkurs Chopinowski konkurs chopinowski Konkurs Chopinowski 2025 Dwójka KULTURA

Augustin Hadelich i Renaud Capuçon razem na scenie w Wiedniu

To był absolutnie wyjątkowy wieczór w "Filharmonii Dwójki". Wystąpili Filharmonicy Wiedeńscy, którym towarzyszyli dwaj światowej sławy soliści: skrzypek Augustin Hadelich i wiolonczelista Renaud Capuçon. W programie muzyka Johannesa Brahmsa. Całość poprowadził maestro Christian Thielemann. Koncert odbył się na początku kwietnia w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Filharmonicy Wiedeńscy koncert Augustin Hadelich Renaud Capucon Johannes Brahms

Jarosław Iwaszkiewicz - meloman, kolekcjoner, przyjaciel muzyków i niedoszły kompozytor

- Jego życie w pewien sposób zatoczyło koło. Iwaszkiewicz rozpoczął od marzeń o byciu kompozytorem, jego pierwsze artystyczne kroki miały charakter muzyczny. I właśnie tu, w umieralni, symbolicznie zamyka się to życie w otoczeniu biografii kompozytorów, książek muzycznych i płyt, wśród których na pierwszym miejscu jest jego krewny, Karol Szymanowski - mówił w Dwójce Maciej Koszewski z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz Danuta Gwizdalanka literatura Dorota Gacek podkowa leśna Dwójka KULTURA Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Julia Kociuban gościem Andrzeja Sułka. Pianistka, którą łączy szczególna więź z Mozartem

- On istnieje w moim życiu od dawna. Miał z nim bardzo specjalną relację, która została jeszcze bardziej uwypuklona podczas moich studiów w Salzburgu w Mozarteum. Po drodze pojawił się jeszcze Konkurs Mozartowski i przez kilka jak nie kilkanaście miesięcy przygotowań żyłam tylko i wyłącznie Mozartem - mówiła w Dwójce pianistka Julia Kociuban.
Zobacz więcej na temat:  Julia Kociuban fortepian MUZYKA Dwójka Zobacz także KULTURA Wolfgang Amadeusz Mozart

Anton Bruckner. Od "Symfonii pauz" do "kontrapunktycznego arcydzieła"

Bruckner zazwyczaj nie nadawał swoim symfoniom programowych, literackich tytułów. Niektóre jednak za sprawą swoich charakterystycznych cech, okoliczności powstania albo stylistycznych nawiązań zyskały sobie charakterystyczne przydomki. Tak było w przypadku Drugiej, do której przylgnęło określenie "Symfonii pauz", Trzeciej - "Wagnerowskiej" i Piątej, którą sam kompozytor opisał jako "kontrapunktyczne arcydzieło".
Zobacz więcej na temat:  Anton Bruckner

Koncert Orkiestry Symfonicznej WDR z braćmi Lucasem i Arthurem Jussen

Występy braci Lucasa i Arthura Jussenów z Orkiestrą Symfoniczną WDR to już stały i wyjątkowy element kolońskiej sceny muzycznej. W programie znalazła się m.in. kompozycja Beli Bartoka. W swoim koncercie węgierski kompozytor mistrzowsko połączył dźwięki fortepianu z bogatą paletą efektów perkusyjnych, wykonywanych przez dwóch muzyków z Orkiestry Symfonicznej WDR, tworząc unikalny kwartet solistów.
Zobacz więcej na temat:  koncert filharmonia