Polskie Radio
Section05

Andrzej Sułek

Christoph Eschenbach na finał Festiwalu Wratislavia Cantans. Transmisja w niedzielę

Ostatni dzień 59. Festiwalu Wratislavia Cantans należy do maestro Christopha Eschenbacha. Wojenny emigrant powraca do miejsca swego dzieciństwa, jako dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej. Finałowy koncert pt. "Nowe początki" wypełni muzyka Antona Brucknera. Transmisja w Dwójce w niedzielę (15.09) od godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans muzyka klasyczna Narodowe Forum Muzyki Christoph Eschenbach

Muzyka ukraińska w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego

Po koncercie kameralnym i chóralnym czas na orkiestrową odsłonę 10. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie. Na finał tegorocznego wydarzenia w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego wystąpił Narodowy Zespół Solistów "Kijowska Kamerata" pod dyrekcją Romana Rewakowicza. Solistami wieczoru byli również artyści z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Rewakowycz koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Ukraina

Bruce Liu: gdyby muzyka nie ewoluowała, straciłaby dla mnie sens

- Wszystkim nam dzisiaj, ale i innym w przeszłości wydawało się, że gramy tak, jak Chopin. To złudzenie, bo nie żyjemy w czasach Chopina i nie jesteśmy już częścią tamtego społeczeństwa. Nie ma mowy, żebyśmy grali i myśleli tak jak on. To paradoksalnie najbardziej interesująca część, dążymy do pewnego ideału ze świadomością, że nigdy go nie osiągniemy. Ale to dążenie to życie muzyki - mówił w Dwójce Bruce Liu, kanadyjski pianista i zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu Dwójka KULTURA konkurs chopinowski koncert pianino fortepian muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Skrzypaczka Agata Szymczewska - zdolna i medialna [WIDEO]

- W czasie pandemii zaczęłam nagrywać, w ogóle patrzeć, jak ja mówię, jak ja wyglądam, jak występuję przed kamerą czy przed mikrofonem. Byłam wobec siebie bardzo krytyczna, ale też zaczęłam bardzo mocno analizować to, jak to robią inni, czyli jak wy to robicie w Dwójce, jak robią to prezenterzy telewizyjni - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Agata Szymczewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Szymczewska Anne-Sophie Mutter skrzypce muzyka klasyczna

Państwo Maksymiukowie z wizytą w Dwójce. "Pisanie koncertu to trudny czas dla kompozytora i żony"

- Strasznie trudno jest napisać koncert na fortepian. Ostatni koncert, który mi się podoba, pochodzi z 1921 roku, to III Koncert fortepianowy Prokofiewa. Od tego momentu nie bardzo się udawały te koncerty - powiedział w Dwójce Jerzy Maksymiuk, który do naszego studia przybył ze swoją żoną Ewą Piasecką. Maestro pracuje właśnie nad nową kompozycją na fortepian.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Ewa Piasecka Order Orła Białego Dwójka KULTURA MUZYKA

Polska w Unii Europejskiej. Waldemar Dąbrowski: nasza kultura pokazywała, że aspiracje Polski są uprawnione

- Członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło wiele dziedzin życia społecznego Polaków. Kultura była za to czymś, co udowadniało słuszność naszych aspiracji do UE na długo przed akcesją - ocenił Waldemar Dąbrowski. Były minister kultury podzielił się w Programie 2 Polskiego Radia swoimi wspomnieniami z czasu wstąpienia naszego kraju do Wspólnoty oraz ocenił zmiany, jakie przyniosła nam Unia Europejska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Unia Europejska KULTURA Wojciech Dąbrowski

Ewa Mrowca - spiritus movens nurtu odwołującego się do dawnej praktyki wykonawczej

– Lubię grać, i to jest chyba zawsze takim motywem przewodnim. Myślę, że chęć grania, chęć poszukiwania również tego, jak powinna brzmieć muzyka, powoduje to, że cały czas gdzieś się ruszamy, przemieszczamy, jesteśmy w różnych sytuacjach – mówiła w Dwójce Ewa Mrowca, ceniona klawesynistka oraz pedagog.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Ewa Mrowca MUZYKA KULTURA Dwójka muzyka dawna barok

Debata Dwójki: aktywiści klimatyczni kontra dzieła kultury. Syndrom Herostratesa?

- Kultura jest łatwym celem ataku, bo się nie obroni. Dyrygent się nie odwinie, nie spali tej opony, żeby narobić dymu. Obraz nie odszczeka, jeśli się go zaatakuje i potnie. Kultura jest naprawdę słaba i bezbronna - mówił nasz dziennikarz Andrzej Sułek. W pierwszej Debacie Dwójki rozmawialiśmy o protestach aktywistek kampanii Ostatnie Pokolenie, które zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej i oblały farbą pomnik warszawskiej Syrenki.
Zobacz więcej na temat:  ekologia Jakub Kukla protest zmiany klimatyczne aktywiści debata Ostatnie Pokolenie filharmonia narodowa GOSPODARKA